‘Beteja’ finale Kosovë-Serbi, tensionet nuk e favorizojnë Kosovën

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Muhamet Hajrullah, kryeredaktor i gazetës Telegraf tha në një intervistë për Euronews Albania se tensioni i krijuar në Veri nuk është në favor të Kosovës.

Hajrullah u shpreh se kjo situatë e dëmton imazhin e Kosovës në arenën ndërkombëtarë dhe në synimet e saj për liberalizimin e vizave apo anëtarësimin në organizata ndërkombëtare.

“Kjo situatë nuk i ndihmon as imazhit të brendshëm pasi vëmendja është e përqendruar në Veri. Pritet një shtim i presionit ndaj qeverisë për asosacionin e komunave serbe. Ajo që nuk duhet ta bëjë Kosova është krijimi i një modeli të republika Srpska në Kosovë. Një autonomi që do të rrezikojë sovranitetin e saj, një model i tillë do ishte i dëmshëm për Kosovën. Por marrëveshja për asosacionin është marrëveshje e nënshkruar dhe Kosova ka marrë zotimin e saj, pritet cila do të jetë lëvizja e Kurtit”, tha Hajrullah.

- Advertisement -

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Debati për minoritetet, largohet nga emisioni sekretari i Omonias

Tema e vetos së Greqisë dhe betimit të Fredi Belerit si kryetar i Bashkisë së Himarës është shoqëruar me debate në emisionin “Review” në...

“Nuk vendosim ne çfarë bën Greqia”, Xhomaka thirrje Ramës: Zgjidhni çështjen Beleri

Nënkryetari i OMONIA-s Jorgo Xhomaka, i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton e Shqipërisë ndaj Greqisë. Ai theksoi se duan zgjidhjen...

Bido sqaron pse Greqia e ka të pamundur të vendosë veto: Autogol, nuk ka aleatë

Ardit Bido, drejtor i Arkivave të Shqipërisë është shprehur se nuk e beson që Greqia do të vendosë veto ndaj vendit tonë, pasi për...

TË FUNDIT

Debati për minoritetet, largohet nga emisioni sekretari i Omonias

Tema e vetos së Greqisë dhe betimit të Fredi Belerit si kryetar i Bashkisë së Himarës është shoqëruar me debate në emisionin “Review” në...

“Nuk vendosim ne çfarë bën Greqia”, Xhomaka thirrje Ramës: Zgjidhni çështjen Beleri

Nënkryetari i OMONIA-s Jorgo Xhomaka, i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton e Shqipërisë ndaj Greqisë. Ai theksoi se duan zgjidhjen...

Bido sqaron pse Greqia e ka të pamundur të vendosë veto: Autogol, nuk ka aleatë

Ardit Bido, drejtor i Arkivave të Shqipërisë është shprehur se nuk e beson që Greqia do të vendosë veto ndaj vendit tonë, pasi për...

Veto e Greqisë, gazetari: Të dyja palët janë futur në llogore, Athina bëri presion

Gazetari Artur Bibe, në një intervistë për emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton që Greqia ka thënë që do i...

“E majta greke s’merret me Belerin”, Bibe: Mitsotakis kërkon vota, Rama po luan me..

Teksa ka mbajtur fjalimin e tij në Kongresin e Partisë Socialiste, kryeministri Edi Rama komentoi për herë të parë vendosjen e vetos nga ana...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×