Biden takohet për herë të parë me zyrtarë të lartë të Ukrainës

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti amerikan Joe Biden është takuar të shtunën në Varshavë me dy ministra të Ukrainës, atë të jashtëm dhe të mbrojtjes, në takimin e parë ballë për ballë me zyrtarë të lartë të vendit që prej fillimit të luftës.

Design by Euronews Balkans

Biden pritet të mbajë dhe një fjalim nga Varshava ku do të shpalosë qëndrimin e ‘botës së lirë’ kundër pushtimit të Ukrainës nga Rusia, konfirmoi Shtëpia e Bardhë.

- Advertisement -

Presidenti amerikan ka marrë pjesë në tre mbledhje urgjente gjatë tri ditëve të fundit, me krerët e Bashkimit Europian, NATO-s dhe trupat amerikane të vendosura në Poloni.

Me pushtimin e Ukrainës, të cilës i referohet si një ‘operacion special’, Putini ka sfiduar premtimet e dhëna nga Biden se do të përballej me autokratët, përfshi këtu presidentin rus dhe atë të Kinës.

Deri në momentin e rënies së regjimit komunist në 1989, Polonia ka qenë nën ndikimin e Bashkimit Sovjetik dhe anëtare e Traktatit të Varshavës. Sot, është shteti më i madh ish-komunist që është pjesë e Bashkimit Europian dhe NATO-s.

LEXONI GJITHASHTU: 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

Kreshnik Spahiu: Si luan Albin Kurti me “trushpëlarët” në Kosovë

Juristi Kreshnik Spahiu është treguar kritik ndaj kryeministrit të Kosovës Albin Kurti duke thënë se ky i fundit po luan me disa porta. I ftuar...

Kurti për deklaratën e Blinkenit: E gabuar dhe lënduese, s’i dorëzohemi Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,tha në një intervistë për të përditshmen britanike "The Guardian" se ngjarjet në veri të Kosovës kanë qaenë të rënda...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×