English

Big Market refuzon të punësojë vajzën se mbante shami

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Tre ditë më pare u bë publik në media një rast diskriminimi mbi baza fetare ndaj një vajze në qytetin e Shkodrës. Elsa Llusha kishte aplikuar në kompaninë “Big Market” për pozicionin e punës si kontabiliste. Pasi u pranua, e njoftuan që për shkak të shamisë si besmitare myslimane i refuzohej vendi i punës.

E kontaktuar nga Euronews Albania Elsa Llusha u shpreh se e konsideron tashmë çështje të mbyllur.

Ndërkohë në reagimin e saj në rrjetet sociale ajo shkruan:
“Nisur nga eksperienca të ngjashme të ndodhura edhe besimtareve të tjerë në subjekte të ndryshme private ose institucione që nuk kanë guxuar ta bëjnë publike, zgjodha ta publikoj duke ditur vuajtjen që shkakton diskriminimi tek besimtaret”, shkruan ajo.

- Advertisement -

Ishte imami Ahmed Kalaja i xhamisë “Dine Hoxha” i cili bëri një postim për ketë rast, të cilin më pas e fshiu.

Një ditë më pas ai shkroi se rasti ishte zgjidhur dhe publikoi një takim me përfaqësues të Big Market. E gjithë kjo u shoqërua me komente të shumta se ky nuk është rasti i parë që kjo kompani diskriminon për shkak të bindjeve fetare.

19 COMMENTS

  • Ka ligje dhe parime qe mbrojne te drejtat e njeriut, personalitetin e tij, barazine gjinore, fetar etj. Patjeter eshte biznes privat por diskriminimi mbi baza fetare eshte i denueshem me ligj. Stafi i burimeve njerzore qe perzgjedhin punonjesit e rinj duhet te jene specialist te fushes dhe jo injorant qe nuk ka minimumin e shkollimit te duhur.

 1. Ky esht diskriminim i shemtuar
  Ai Legen qe ka perjashtu per shkak te Shamis qenka Njeri shum i ulet
  Ai Legen po dojka me i pas Punetoret gjysem te zhveshura per mu josh sexualisht por mos te harron se po ai Legen ka Bashkeshorte, Vajz, dhe Moter dmth: edhe dikush mundet me ja kthy me te njejten monedh, por ndoshta per ate Legenin nuk ka rendesi morali

 2. Mirembrema . Duke i lexuar Komentet e lexuesve te tjere vendosa te kyqem ne kete diskutim. Ne pergjithesi Jam per lirin e bindjes fetare , qfar do qe te jet . Me anen tjeter une Jam shqiptar dhe nuk dua qe bota te me sheh Si musliman ! Por çka me Se paku i duhet kombit Tone eshte ndasia ne baza fetare. Ne jemi shqiptar dhe mbetemi shqiptar pamarrparasysh a quhet muharrem Apo kristaq. Shpresoj te mos e kam ofenduar ndokend ! Tung

 3. SKA DREJT ASKUSH TE JU THOT 80/ TE SHQIPTAREVE SHKONI NE TURQI PERDORE SHAMIN ,
  AS KRISHTERIT SHKO NE ITALI PERDORE KRYQIN
  PERNDRYSHE NE JEMI KUNDRA VETVETES.
  AJ QE SKA FE SI VYN AS KOMBIT AS FAMILJES
  DHE MJER AJ PER VETVETI !!!

 4. Une mendoj se kur dikush aplikon per pune duhet shikuar aftesite e pune kerkuesit e jo bindjet fetare ne ket rast pune kerkueses prandaj eshte gabim ky diskriminim shpresoj ne si shqiptare te vetedisohemi respekt per te gjitha fehlt flm

 5. Nuk duhet lejuar mbulesa se nuk asht tradit shqiptare,mbulesa veshje arabe nuk i perket trojev shqiptare,me mbules let shkon ne siri atje e ka vendin

 6. simbas disa idiotav te llojit te vet,edhe kto vajza qe punojn me shami ne gjermani apo zvicer duhet larguar nga puna.More injoranta,pse merreni me gjera te kota,Ateizmi si duket ka len gjurm tek ne,,,,,,,,,

 7. kjo le te jete si shkolle per muslimanet se sa te mirepritur jan ne ket market, ato qe do shkojne te blejne, aty produkte, ishalla ma zii va bon ……..mjerim

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×