Biserko: Marrëveshja Kosovë-Serbi, pengon formimin e bllokut të dytë rus në Ballkan

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidentja e komitetit serb të Helsinkit, Sonja Biserko thotë se marrëveshja përfundimtare mes Kosovës dhe Serbisë, do të parandalonte formimit e një blloku të dytë rus në rajonin  e Ballkanit.

Në një intervistë për Euronews Albania, Biserko u shpreh se e mbështet përpjekjen e ndërkombëtarëve për arritjen e një marrëveshjeje mes dy vendeve.

“Ky propozim duhet të çojë në një marrëveshje përfundimtare e cila duhet të arrihet. Varet shumë nga Bashkimi Evropian, Britania, Gjermania dhe SHBA-të. SHBA-të janë shumë të angazhuara për ta zgjidhur këtë proces, për t’i dhënë një zgjidhje finale dhe personalisht e mbështes angazhimin e tyre.

- Advertisement -

Është një shans unik për të dyja palët. Kjo marrëveshje duhet të çojë në parandalimin e hapjes së një blloku të dytë rus në Ballkan. Kjo duhet pasur parasysh në momentin kur të merret vendimi nga të dyja palët, nga të gjitha palët e përfshira në dialog”, theksoi ajo.

LEXONI GJITHASHTU


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

RMV hoqi ndalimin për avionët rusë, ministri Lavrov mbërrin në Shkup

Ministri i Jashtëm e Rusisë, Sergej Lavrov, ka mbërritur në Maqedoninë e Veriut mbrëmjen e djeshme. Lajmin e ka bërë të ditur Ministria e Jashtme...

Mjeku: Mblodhëm 24 mijë firma kundër Google për diskriminim të gjuhës shqipe

Mjeku Neshad Asllani i cili është gjithashtu anëtar i bordit të organizatës “Dekada për të drejtat e njeriut”, ishte mëngjesin e kësaj të enjteje...

Estonia: Jemi të gatshëm ta mbyllim kufirin me Rusinë

Estonia ka thënë të mërkurën se është “e gatshme” ta mbyllë kufirin e vet me Rusinë, pas vendimit të Finlandës për ta bërë një...

TË FUNDIT

RMV hoqi ndalimin për avionët rusë, ministri Lavrov mbërrin në Shkup

Ministri i Jashtëm e Rusisë, Sergej Lavrov, ka mbërritur në Maqedoninë e Veriut mbrëmjen e djeshme. Lajmin e ka bërë të ditur Ministria e Jashtme...

Mjeku: Mblodhëm 24 mijë firma kundër Google për diskriminim të gjuhës shqipe

Mjeku Neshad Asllani i cili është gjithashtu anëtar i bordit të organizatës “Dekada për të drejtat e njeriut”, ishte mëngjesin e kësaj të enjteje...

Estonia: Jemi të gatshëm ta mbyllim kufirin me Rusinë

Estonia ka thënë të mërkurën se është “e gatshme” ta mbyllë kufirin e vet me Rusinë, pas vendimit të Finlandës për ta bërë një...

Në moshën 100-vjeçare/Ndërron jetë ish-sekretari amerikan i Shtetit, Henry Kissinger

Ish-sekretari amerikan i shtetit, Henry Kissinger, ka ndërruar jetë në moshën 100-vjeçare. Sipas mediave të huaja, ai ndërroi jetë në shtëpinë e tij në Connecticut...

Arrihet marrëveshja, Hamasi pranon zgjatjen e armëpushimit në Gaza

Vetëm pak minuta para përfundimit të armëpushimit, Hamasi ka rënë dakord ta zgjasë atë, pak çaste pas një deklarate ku edhe Izraeli ishte dakord...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×