English

“Bojkotoni qumështin serb”- Blegtorët protestë: Na mbështesni, s’duam të emigrojmë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Blegetorët dhe prodhuesit e qumështit në Lushnjë kanë zhvilluar këtë të hënë një protestë në rrethrrotullimin e Savrës, ku kërkuan mbështetje për fermat shqiptare.

- Advertisement -

Me pankarta në duar fermerët, ku shkruhet “Nuk duam të emigrojmë”, “Bojkotoni qumështin serb”, fermerët kërkojnë nga qeveria ndërhyrje në regullimin e tregut, për të treguar më shumë respekt për prodhimin vendas.

Kujtojmë se sipas të dhënave mbi 1 milion euro në 3 muaj dalin jashtë Shqipërisë për qumësht.

Sipas fermerëve gjendja e tyre është alarmante. Ata pretendojnë se qumështi i tyre derdhet në kanale, ndërsa importet mbysin tregun.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?