Boris Xhonson vizitë surprizë në Kiev, takon Zelenskin

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, Boris Xhonson është takuar të shtunën me presidentin e Ukrainës, Volodimir Zelenski në Kiev.

Ambasada britanike në Kiev ka shpërndarë një fotografi nga biseda mes dy liderëve. Udhëtimi i Xhonson ka ardhur në mënyrë surprizë pasi nuk kishte asnjë njoftim publik.

Kryeministri britanik udhëtoi për në Ukrainë për të takuar Zelenskin personalisht ‘në shenjë solidariteti me popullin ukrainas’, thotë zyra e shtypit të kryeministrit Xhonson.

- Advertisement -

Zyra e shtypit të presidentit Zelenski thotë se ata kanë mbajtur ‘takim kokë më kokë’.

Dy liderët kanë diskutuar për ndihmën që Mbretëria e Bashkuar do të ofrojë në terma afatgjatë për Ukrainën dhe pritet që Xhonson të bëjë të ditur një paketë të re financiare dhe ndihma ushtarake.


“The Guardian” shkruan se Xhonson mund të ketë udhëtuar për në Kiev nga lindja e Polonisë.

Kryeministri britanik është një figurë popullore në Kiev pasi i ka ofruar Ukrainës armatime kundër tank.

Situata në kryeqytetin e Ukrainës është e stabilizuar pas tërheqjes së forcave ruse nga pozicionet e tyre më 29 mars.

Ata braktisën qytetet Buça dhe Gostomel në veriperëndim të Kievit duke u tërhequr në Bjellorusi.

Që prej atëherë, sulmet me artileri në qytet janë ndalur.

Të premten, Kievin e vizitoi Presidentja e KE, Ursula von der Leyen bashkë me përfaqësuesin e Politikave të Jashtme, Josep Borrell.

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Pasaporta shqiptare do merret më lehtë, gati ligji i nënshtetësisë pa ditur gjuhën

Fëmijët e të huajve që lindin në Shqipëri, kanë mundësinë që ta marrin menjëherë shtetësinë shqiptare. Ky është një nga synimet e projektligjit që...

Anulohet “Sunny Hill”, e konfirmon Dua Lipa

“Sunny Hill” vitin e kaluar erdhi me dy koncerte tre-ditore, një në Tiranë dhe një në Prishtinë. Këtë vit festivali nuk do të mbahet. Lajmi...

“Rama thika pas shpine Kosovës”, Berisha: Ka qenë dhe është ndihmës i Vuçiç

Ish-kryeministri Sali Berisha tha në një deklaratë për mediat se situata në Veri është dramatike, më e rënda që pas luftës në Kosovë. Berisha u...

TË FUNDIT

Pasaporta shqiptare do merret më lehtë, gati ligji i nënshtetësisë pa ditur gjuhën

Fëmijët e të huajve që lindin në Shqipëri, kanë mundësinë që ta marrin menjëherë shtetësinë shqiptare. Ky është një nga synimet e projektligjit që...

Anulohet “Sunny Hill”, e konfirmon Dua Lipa

“Sunny Hill” vitin e kaluar erdhi me dy koncerte tre-ditore, një në Tiranë dhe një në Prishtinë. Këtë vit festivali nuk do të mbahet. Lajmi...

“Rama thika pas shpine Kosovës”, Berisha: Ka qenë dhe është ndihmës i Vuçiç

Ish-kryeministri Sali Berisha tha në një deklaratë për mediat se situata në Veri është dramatike, më e rënda që pas luftës në Kosovë. Berisha u...

Berisha: S’i njohim zgjedhjet aty ku janë vjedhur vota, kemi prova

Sali Berisha deklaroi për mediat se kanë provat për krim elektoral në zgjedhjet e 14 majit. Në vazhdën e kësaj Berisha pohoi se rezultatin e...

Zyrtare| Messi largohet nga skuadra e Paris Saint Germain

Menaxheri i PSG-së, Christophe Galtie konfirmoi këtë të enjte se Lionel Messi do të largohet nga PSG në fund të sezonit. Galter i bëri deklaratat...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×