Borrell: BE dhe SHBA kanë bashkëpunim të mirë për dialogun Kosovë-Serbi

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës bashkëpunojnë mirë, sidomos kur është fjala për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë.

Kështu u shpreh përfaqësuesi i lartë për Politikë të jashtme dhe Siguri, Josep Borell, shkruan Euronews Serbia.

Duke iu përgjigjur pyetjeve të deputetëve evropianë në Strasburg, ai theksoi se ky bashkëpunim është veçanërisht i rëndësishëm kur bëhet fjalë për zgjidhjen e problemeve ndërmjet dy palëve.

- Advertisement -

“Ne mund ta bëjmë këtë së bashku me SHBA-në, pse jo, ne bashkëpunojmë jashtëzakonisht mirë me ta në dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, në mënyrë shumë efektive, ashtu ishte edhe në rastin e Maqedonisë. Këtë mund ta bëjmë edhe në rastin e Malit të Zi. , por tani po punohet për koordinim që përfshin luftën kundër dezinformatave. Nuk ka ende ndërmjetësim të përbashkët mes SHBA-së dhe BE-së, por shfrytëzoj rastin të theksoj se sa e rëndësishme është në rastin e Serbisë dhe Kosovës”, nënvizoi ai.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Katër fëmijë gjenden të gjallë në Kolumbi 1 muaj pas rrëzimit të avionit

Katër fëmijë nga një komunitet indigjen në Kolumbi janë gjetur të gjallë në jug të vendit më shumë se pesë javë pasi avioni me...

Lejoi filmin nga Kosova, serbët arrestojnë drejtorin e Kulturës në Bujanoc

Policia serbe ka ndaluar ditën e djeshme drejtorin e Shtëpisë së Kulturës në Bujanoc të Serbisë, Jetmir Ismailin, dhe producentin Gani Veseli pasi ky institucion...

Muralja e Lionel Messit në Tiranë, jehonë në mediat ndërkombëtare

Njëra anë e konviktit për studentët e Mjekësisë në Tiranë është mbuluar nga muralja e Lionel Messit. The Associated Press” shkruan se piktori argjentinas Maximiliano...

TË FUNDIT

Katër fëmijë gjenden të gjallë në Kolumbi 1 muaj pas rrëzimit të avionit

Katër fëmijë nga një komunitet indigjen në Kolumbi janë gjetur të gjallë në jug të vendit më shumë se pesë javë pasi avioni me...

Lejoi filmin nga Kosova, serbët arrestojnë drejtorin e Kulturës në Bujanoc

Policia serbe ka ndaluar ditën e djeshme drejtorin e Shtëpisë së Kulturës në Bujanoc të Serbisë, Jetmir Ismailin, dhe producentin Gani Veseli pasi ky institucion...

Muralja e Lionel Messit në Tiranë, jehonë në mediat ndërkombëtare

Njëra anë e konviktit për studentët e Mjekësisë në Tiranë është mbuluar nga muralja e Lionel Messit. The Associated Press” shkruan se piktori argjentinas Maximiliano...

Qëlloi me armë në ajër pas konfliktit me të riun në Berat, arrestohet 55-vjeçari

Një 55-vjeçar është arrestuar nga policia e Beratit pasi qëlloi me armë zjarri pas konfliktit fizik me një 25-vjeçar. Shërbimet e Komisariatit të Policisë Berat,...

Pse SHBA e sulmoi ashpër Albin Kurtin? Ish-këshilltari i Xhinxhiç rendit arsyet

Ivan Vejvoda, këshilltar i ish-kryeministrit të Serbisë Xhinxhiç tha në një intervistë për emisionin Balkan Talks në Euronews Albania se plani gjerman ofruar Kosovës...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×