Borrell: Ndëshkime për Kosovën dhe Serbinë nëse nuk implementojnë marrëveshjen

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

27 vendet anëtare të BE kanë mbeshtetur marrëveshjen e arritur mes Kosovës dhe Serbisë në Ohër. Në konkluzionet e takimit të Këshillit Europian u kërkua nga palët të implementojnë pa humbur kohe të gjitha pikat e marrëveshjes.

“Këshilli Evropian mirëpret Marrëveshjen për rrugën drejt normalizimit të marrëdhëniet ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe Aneksi i Zbatimit të saj, të arritur në Dialogun e lehtësuar nga BE-ja i udhëhequr nga Përfaqësues i Lartë, si pjesë integrale e tyre rrugët përkatëse evropiane, dhe u bën thirrje të dyja palëve që të zbatojnë me lehtësi dhe në mirëbesim detyrimet e tyre përkatëse”, thuhet ne dokument.

Përpara mediave Borell, paralajmëroi Serbinë dhe Kosovën me ndëshkime nëse nuk impementojnë marrëveshjen.

- Advertisement -

“Më lejoni të them se çdo përpjekje për ta vënë në pikëpyetje marrëveshjen është e kotë. Për marrëveshjen u dakordësua dhe duhet të implementohet dhe nuk ka hapësirë për të zgjedhur. Duhet të implementohet në të gjitha pjesët e saj dhe ne do të vëzhgojmë me kujdes se kush ka filluar implementimin dhe kush jo. Do t’i këshilloja të dyja palët të mos bëjnë me gisht njëra-tjetrën, pro të fillojnë të bëjnë punën e tyre.”

Por në ditën e parë të punimeve të zhvilluar ditën e djeshme në Bruksel krerët e BE nxorën edhe disa përfundime te fokusura kryesosht te lufta ne Ukraine ndër të cilat përmendim.

  1. Këshilli Evropian dënon në mënyrë të përsëritur  luftën e Rusisë agresioni kundër Ukrainës, i cili përbën një shkelje të dukshme të Kartës së OKB-së, dhe kujton mbështetjen e palëkundur të Bashkimit Evropian për pavarësinë e Ukrainës, sovranitetin dhe integritetin territorial brenda kufijve të saj të njohur ndërkombëtarisht dhe të saj e drejta e natyrshme e vetëmbrojtjes kundër agresionit rus.
  2. Bashkimi Evropian do të vazhdojë të punojë me Ukrainën për planin e paqes prej 10 pikash.
  3. Rusia duhet të ndalojë agresionin e saj  menjëherë, pa kushte të tërheqë të gjitha forcat e saj ushtarake nga i gjithë territori i Ukrainës brenda kufijtë të njohur ndërkombëtarisht.

4. Rusia duhet të ndërpresë menjëherë veprimet që rrezikojnë sigurinë dhe sigurinë e civilëve objektet bërthamore në Ukrainë.

  1. Bashkimi Evropian është i vendosur fort për të siguruar përgjegjësi të plotë për krimet e luftës dhe krimet e tjera më të rënda të kryera në lidhje me luftën e Rusisë
  2. BE mbetet i përkushtuar për të rritur presion mbi Rusinë, duke përfshirë edhe masat e mundshme të mëtejshme kufizuese
  3. Bashkimi Evropian qëndron në mënyrë të vendosur dhe plotësisht me Ukrainën dhe do të vazhdojë të ofrojë mbështetje të fortë politike, ekonomike, ushtarake, financiare dhe humanitare për Ukrainën dhe njerëzit e saj për aq kohë sa duhet. Evropian
  4. Këshilli Evropian dënon mbështetjen e vazhdueshme ushtarake për luftën e Rusisë. Mbeshtetj e ofruara nga Irani dhe Bjellorusia.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

Kreshnik Spahiu: Si luan Albin Kurti me “trushpëlarët” në Kosovë

Juristi Kreshnik Spahiu është treguar kritik ndaj kryeministrit të Kosovës Albin Kurti duke thënë se ky i fundit po luan me disa porta. I ftuar...

Kurti për deklaratën e Blinkenit: E gabuar dhe lënduese, s’i dorëzohemi Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,tha në një intervistë për të përditshmen britanike "The Guardian" se ngjarjet në veri të Kosovës kanë qaenë të rënda...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×