Bujar Osmani ‘rihap’ ambasadën e Maqedonisë së Veriut në Ukrainë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shefi i diplomacisë së Maqedonisë së Veriut Bujar Osmani ka vizituar Ukrainën, në shenjë mbështetjeje për rezistencën e popullit ukrainas.

Në mënyrë simbolike u rihap edhe ambasada e Maqedonisë së Veriut në Ukrainë.

“Shkatërrimi që pamë sot është përtej asaj që mund të thuhet me fjalë. Sulmet ndaj civilëve janë krejtësisht i pajustifikuar dhe agresori duhet të mbahet përgjegjës. Maqedonia e Veriut ka qenë e qartë dhe ka dënuar agresionin të paprovokuar nga Rusia dhe ka treguar solidaritet për Ukrainën, ushtrinë e saj dhe popullin e saj”, tha Osmani.

- Advertisement -

Ministri i Jashtëm ukrainas, Dmitro Kuleba, ofroi mbështetjen e shtetit të tij për Maqedoninë e Veriut gjatë rrugëtimit euro-integrues.

Ai bëri thirrje për dënim të agresionit rus në Ukrainë.

“Qëndrimi im është që BE-ja duhet të zgjerohet në vendet e Ballkanit Perëndimor, të cilat kanë vlera të ngjashme dhe domethënëse me ato evropiane. Shpresoj që Parlamenti i shtetit tuaj do të miratojë rezolutë me të cilën do ti quajë veprimet e Federatës Ruse në Ukrainë si gjenocid. Maqedonasit e kanë të qartë si është të ua cenojnë identitetin dhe kulturën”, u shpreh Dmitri Kuleba, ministër i jashtëm i Ukrainës.

Osmani është zyrtari i dytë i lartë nga Maqedonia e Veriut që viziton Ukrainën në periudhë të shkurtër kohore.

Më herët Ukrainën e ka vizituar edhe kryeparlamentari maqedonas Talat Xhaferi.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

 

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Presidentja hungareze: Mbështesim Shqipërinë në procesin e integrimit në BE

Presidentja hungareze Katalin Novak është e pranishme në një vizitë zyrtare në Shqipëri. Sipas protokollit ajo mbajti fjalën e saj në Kuvend, duke shprehur aty...

Sulmohen 2 shqiptarë në Mitrovicë

Dy shqiptarë janë sulmuar fizikisht nga disa serbë në Mitrovicë. Gazetari i Euronews Albania Xhemail Rexha raportoi se dy shqiptarët janë dhunuar fizikisht nga një...

Gazetari zbulon kur mund të nisin negociatat Kosovë Serbi: Po ndërmjetëson Erdogan

Gazetari Abdylvehap Ejupi analizoi në Euronews Albania pozicionin e Turqisë në konfliktin mes Serbisë dhe Kosovës. Ejupi tha se Turqia ka marrë një rol...

TË FUNDIT

Presidentja hungareze: Mbështesim Shqipërinë në procesin e integrimit në BE

Presidentja hungareze Katalin Novak është e pranishme në një vizitë zyrtare në Shqipëri. Sipas protokollit ajo mbajti fjalën e saj në Kuvend, duke shprehur aty...

Sulmohen 2 shqiptarë në Mitrovicë

Dy shqiptarë janë sulmuar fizikisht nga disa serbë në Mitrovicë. Gazetari i Euronews Albania Xhemail Rexha raportoi se dy shqiptarët janë dhunuar fizikisht nga një...

Gazetari zbulon kur mund të nisin negociatat Kosovë Serbi: Po ndërmjetëson Erdogan

Gazetari Abdylvehap Ejupi analizoi në Euronews Albania pozicionin e Turqisë në konfliktin mes Serbisë dhe Kosovës. Ejupi tha se Turqia ka marrë një rol...

SHBA pro një Gjykate ndërkombëtare për krimet e luftës në Ukrainë

Ligjvënësit në SHBA kanë shprehur mbështetje për krijimin e një Gjykate ndërkombëtare të ndarë nga Gjykata Ndërkombëtare Penale (IÇ) për të gjykuar krimet e...

“I bënë pritë dhe e rrahën”- Detaje nga sherri i biznesmenëve për shezlongët (Emri)

Një 64-vjeçar në Shkodër është dhunuar me sende të forta nga dy persona, pas një konflikti në lidhje me vendosjen e shezlongëve në një...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×