Bushati: Ambasadori i ri i SHBA-ve në Shqipëri do te jetë i gjithë Ballkanit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish-deputeti i Partisë Socialiste Ervin Bushati, komentoi në Euronews Albania nominimin e David J. Kostelancik, për postin e Ambasadorit të Jashtëzakonshëm dhe Fuqiplotë në Republikën e Shqipërisë.

Bushati tha se ardhja e tij në Shqipëri është një tregues se vendi ynë do të jetë më shumë në radarin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Ai theksoi se do të ketë nxitje ndaj SPAK për të dhënë rezultate si dhe parashikoi se ambasadori i SHBA-ve në Shqipëri do të jetë ambasadori i gjithë Ballkanit.

- Advertisement -

“Merr peshë Shqipëria në pozicionin e saj në NATO dhe në Ballkan. Yuri Kim ka dhënë kontributin e saj dhe ky ndodhta do të japë edhe më shumë.

Ajo që po përpiqem të them është që do jemi më shumë në radarin e Shteteve të Bashkuara, Shqipëra do të jetë shumë e rëndësishme. Ne nuk i lidhim ato pikat. Vuçiç po detyrohet të pranojë Kosovën dhe ka thënë se do bëjë një deklaratë të dielën që po e presin të gjithë. SHBA-të po i kërkojnë Serbisë përmes BE-së që të njohë Kosvën. Nga ana tjetër Kosovës  SHBApo i kërkon të njohë asosacionin. Nuk janë të shkëputura ngjarjet. Është një tenexhere që po vihet nën presion për të dhënë rezultate.

Na vë dhe ne se nuk janë të shkëputura këto ngjarje. Kështu do ndodhë dhe në Shqipëri SPAK-u po shtyhet të japë më shumë rezultate, do ketë dhe  zhvillime të tjera. E gjitha kjo ndodh pasi konteksti rreth nesh ka ndryshuar, Evropa është në luftë dhe nuk mund të jenë njësoj ngjarjet”, tha Bushati.

LEXO GJITHASHTU:

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Po kontrollojnë like-t”/ PS për akuzat për “Aktivistin”: Do t’i ndjekim ligjërisht

Sekretari për Digjitalizimin në Partisë Socialiste, Etjen Xhafa, iu përgjigj këtë të mërkurë akuzave të opozitës se PS po përdor një aplikacion të quajtur...

A po e heton SPAK Edi Ramën? Poli Hoxha tregon pistat e hetimit

Gazetari Poli Hoxha tha se SPAK ka çeduar në punën që po bën. Në një intervistë për Euronews Albania, Hoxha referuar çështjes McGonigal tha se...

Major Cengu: 60 persona nën rrënojat e pallatit 8 katësh, kemi dëgjuar zëra

Major Endrit Cengu nga Turqia ka bërë me dije se aktualisht ekipi i kërkim-shpëtimit nga Shqipëria ndodhet në zonën e Malazya ku aktualisht po...

TË FUNDIT

“Po kontrollojnë like-t”/ PS për akuzat për “Aktivistin”: Do t’i ndjekim ligjërisht

Sekretari për Digjitalizimin në Partisë Socialiste, Etjen Xhafa, iu përgjigj këtë të mërkurë akuzave të opozitës se PS po përdor një aplikacion të quajtur...

A po e heton SPAK Edi Ramën? Poli Hoxha tregon pistat e hetimit

Gazetari Poli Hoxha tha se SPAK ka çeduar në punën që po bën. Në një intervistë për Euronews Albania, Hoxha referuar çështjes McGonigal tha se...

Major Cengu: 60 persona nën rrënojat e pallatit 8 katësh, kemi dëgjuar zëra

Major Endrit Cengu nga Turqia ka bërë me dije se aktualisht ekipi i kërkim-shpëtimit nga Shqipëria ndodhet në zonën e Malazya ku aktualisht po...

“Të plagosurit transportohen me anije”- Mjeku zbulon përmasat e tragjedisë në Turqi

Mjeku shqiptar në Ankara, Bledjan Çuni, ka zbuluar përmes një interviste për Euronews Albania, situatën në spitalet turke pas tërmetit shkatërrimtar që goditi juglindjen...

MEPJ-shqiptarëve në Turqi: Telefononi në këta numra nëse jeni në zonat e tërmetit

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme ka dalë me një njoftim të rëndësishëm për të gjithë shqiptarët që ndodhen në zonat e prekura...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×