“Byrektorja vazhdon punën”, Rama paralajmëron tjetër non grata

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në fund të fjalës së tij në seancën maratonë të Kuvendit, kryeministri Edi Rama paralajmëroi edhe për një tjetër “non-grata”.

Rama përdori një gjuhë jo të drejtpërdrejtë, por të mbushur me metafora për të dhënë mesazhin se një politikan tjetër shqiptar pritet të shpallet së shpejti non-grata nga DASH.

“Ju presim në 14 maj për të na mundur më keq se na keni mundur gjatë këtyre 9 viteve dhe deri atëherë kujdes se byrektorja bën punën. Gjiza ka arritur dhe okllaia po shtron brumin tjetër për tavën që pret të hyjë në furrën e rindezur. Personin në fjalë do ta shihni vetë. Faleminderit,” – u shpreh Rama duke paralajmëruar kështu për një tjetër non grata.

- Advertisement -

Ndërkohë që në hyrje të fjalimit të tij Rama e përdori metaforën e byrekut për shpalljet “non-grata” nga SHBA.

“Sikur non-gratat të dilnin si byrekë me lekë, kushedi si do kishin dalë. Vetëm Pandeli Majko do të kishte shpëtuar. Se imagjinoni ç’do ishte bërë me Gramoz Russin, Fatmir Xhafajn se me mua po e po. Ka 100 vjet që thuhet se Amerika palos dhe Amerika dyllos,” – tha kryeministri më herët.

Pas paralajmërimit Rama u largua nga seanca maratonë e kësaj të enjteje që pritet të zgjasë 24 orë.

Në debatin me mocion që do të zhvillohet për çështjen McGonigal grupi parlamentar i PS-së do të ketë 750 minuta në dispozicion ndërsa PD-ja do të ketë 350 minuta.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Aksidentohet për vdekje 43-vjeçari shqiptar në Itali

Një 43-vjeçar shqiptar ka ndërruar jetë mbrëmjen e djeshme në Itali. Sipas burimeve nga mediat e huaja, ai ka ndërruar jetë pasi nuk ka mundur...

Zyrtarët rajonalë iranianë miratojnë kodin e rreptë të veshjes për nëpunëset civile

Mediat iraniane raportojnë se guvernatori i qytetit qendror, Qom, ka lëshuar një udhëzim i cili i detyron nëpunëset në zyrat qeveritare t’i përmbahen kodeve...

Protesta për vrasjen e Liridonës/ Aktivistja: Do dalim në terr të kërkojmë drejtësi

Luljeta Demolli, drejtoreshë te “Qendra Kosovare për studime gjinore”, ishte këtë të hënë e ftuar në Euronews Albania për të folur rreth ngjarjes tragjike...

TË FUNDIT

Aksidentohet për vdekje 43-vjeçari shqiptar në Itali

Një 43-vjeçar shqiptar ka ndërruar jetë mbrëmjen e djeshme në Itali. Sipas burimeve nga mediat e huaja, ai ka ndërruar jetë pasi nuk ka mundur...

Zyrtarët rajonalë iranianë miratojnë kodin e rreptë të veshjes për nëpunëset civile

Mediat iraniane raportojnë se guvernatori i qytetit qendror, Qom, ka lëshuar një udhëzim i cili i detyron nëpunëset në zyrat qeveritare t’i përmbahen kodeve...

Protesta për vrasjen e Liridonës/ Aktivistja: Do dalim në terr të kërkojmë drejtësi

Luljeta Demolli, drejtoreshë te “Qendra Kosovare për studime gjinore”, ishte këtë të hënë e ftuar në Euronews Albania për të folur rreth ngjarjes tragjike...

Zgjedhjet në Serbi, Analisti: Vuçiç do vjedhë vota, do shpërthejnë protestat masive

Analisti Fatmir Sheholli ka parashikuar protesta masive pas zgjedhjeve në Serbi, që do të çojnë në rrëzimin e presidentit aktual Aleksandër Vuçiç nga pushteti. Përmes...

Presidenti Duka për shortin në Itali: S’na ka falur njeri gjë, tentojmë gjithçka

Italia është një nga rivalët e Kombëtares sonë në “Euro 2024” dhe kjo e ka rritur interesin e mediave “axurre”. Presidenti i Federatës Shqiptare...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×