Çfarë ndodh nëse bie Mariupoli?

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Nëse qyteti port i Mariupolit bie, Rusia përmbush një nga objektivat kryesore të luftës. Siguron korridorin e kalimit nga Donbas në Krime dhe përtej.

Qyteti konsiderohet bastion i batalionit paraushtarak Azov, i orientuar nga e djathta ekstreme. Kontrolli i plotë i korridorit është t’u japë diplomatëve rusë avantazh për çdo negociatë të mëtejshme dhe të projektojë kërcënimin deri në Odesa.

Luftimet kanë qenë të ashpra, rrugë më rrugë. Ushtria ruse ka përdorur luftëtarët çeçenë për të luftuar shtëpi më shtëpi dhe në fabrikat gjigante të prodhimit të çelikut të kthyera në kështjellë nga mbrojtësit.

- Advertisement -

Kontrolli i plotë i detit Azov do t’i mundësojë ushtrisë ruse të vendosë më shumë njësi ushtarake për të ecur përpara drejt Mykholaiev, më në veri deri në zonat strategjike të Zaporizha dhe Khrivyy Rikh, dhe përfundimisht të bllokojnë autostradën midis Odesës dhe Kievit. Luftimet pas muajit mars mund të rriten me më shumë lëvizshmëri të tankeve.

Një faktor tjetër që po përflitet është përdorimi i raketës hipersonike Kinzhal. Sipas vëzhguesve ushtarakë perëndimorë, pavarësisht fuqisë së saj shkatërruese, nuk do të përbëjë një ndryshim të lojës në këto rrethana specifike të luftës.

“Deri më tani ka pasur dy raste të lëshimit të raketave hipersonike dhe unë e perceptoj këtë më shumë si një mënyrë për të testuar këto armë të reja në efektet aktuale të vlerësimit luftarak sesa diçka që do të ndryshonte pamjen operacionale të luftës”, u shpreh Dr. Niklas Nilsson profesor i Asociuar në Universitetin Suedez të Mbrojtjes.

Rusia ka shtuar lëshimin e raketave të lundrimit me rreze të mesme veprimi nga fregatat dhe nëndetëset e vendosura në brigjet e Detit të Zi. Raketat janë të afta të arrijnë çdo objektiv ukrainas nga perëndimi në lindje.


1 COMMENT

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vdekja në paraburgim, Irani ndalon familjen e Aminit të pranojë çmimin e BE

Autoritetet në Iran ua kanë ndaluar familjarëve të Mahsa Aminit, vdekja e së cilës në paraburgim policor vitin e kaluar shkaktoi protesta gjithëkombëtare kundër...

Sky News: Vetua e SHBA ndaj rezolutës së OKB për armëpushim ngjall zemërim me Gaza

Nga Gaza në Bregun Perëndimor dhe shumë më gjerë, ekziston një zemërim kolektiv ndaj vetos së SHBA-së ndaj një rezolute të Këshillit të Sigurimit...

Ligjet me Inteligjencë Artificiale, Klosi: Super arritje, administrata bënte gabime

Sekretari i përgjithshëm i PS, Blendi Klosi shpjegoi në emisionin Review në Euronews Albania nismën e qeverisë për të përdorur Inteligjencën Artificiale për përafrimit...

TË FUNDIT

Vdekja në paraburgim, Irani ndalon familjen e Aminit të pranojë çmimin e BE

Autoritetet në Iran ua kanë ndaluar familjarëve të Mahsa Aminit, vdekja e së cilës në paraburgim policor vitin e kaluar shkaktoi protesta gjithëkombëtare kundër...

Sky News: Vetua e SHBA ndaj rezolutës së OKB për armëpushim ngjall zemërim me Gaza

Nga Gaza në Bregun Perëndimor dhe shumë më gjerë, ekziston një zemërim kolektiv ndaj vetos së SHBA-së ndaj një rezolute të Këshillit të Sigurimit...

Ligjet me Inteligjencë Artificiale, Klosi: Super arritje, administrata bënte gabime

Sekretari i përgjithshëm i PS, Blendi Klosi shpjegoi në emisionin Review në Euronews Albania nismën e qeverisë për të përdorur Inteligjencën Artificiale për përafrimit...

Turisti gjerman humbet rrugën në terrenin e vështirë në Dajt, shpëtohet nga policia

Policia e Tiranës ka mundur t’i vijë në ndihmë 1 turisti gjerman, i cili humbi rrugën, gjatë eksplorimit të natyrës, në Malin e Dajtit. Turisti...

Grabitja në Tiranë, policia jep detaje: Qëlluan ndaj efektivëve, RENEA në terren

Policia e Tiranës ka ndarë informacionin zyrtar për grabitjen me armë që ndodhi mbrëmjen e kësaj të shtune në një banesë në fshatin Prush. Policia...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×