English

Çmimet, Shqipëria barazon BE- në, inflacioni në zonën euro 2.8%

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Çmimet në Europë janë stabilizuar këtë fillim vit, ku inflacioni mesatar ka zbritur në 2.8%. Në matjet e muajit shkurt, edhe Shqipëria ka regjistruar të njëjtin normë, në ndryshimin vjetor te të gjitha produkteve.

- Advertisement -

Në muajin shkurt çmimet në vend janë rritur me të njëjtin ritëm si në vendet e Bashkimit Evropian. Sipas raportit të INSTAT, inflacioni i matur me metodën e Eurostat në muajin shkurt ishte 2.8%, po aq sa ishte edhe mesatarja e BE-së.

Në vendin tonë, gjatë muajit të kaluar, rritja më e madhe e çmimeve është regjistruar tek argëtimi e kultura me 6%, ndjekur nga mobiljet me 4.1%.

Ndërkohë, ushqimet, të cilat zënë edhe peshën më të madhe të shpenzimeve, janë shtrenjtuar 2.4%. Krahasuar me shkurtin e vitit 2023 i vetmi grup me rënie çmimesh ka qenë transporti me -1.2%.

Duke parë të gjithë shtetet e Unionit, inflacioni më i ulët është regjistruar në Danimarkë e Lituani, 0.6%, ndërsa më i larti në Kroaci dhe Rumani, përkatësisht 4.8 dhe 7.1%. Ndërkohë, në rajonin tonë, Serbia ka shënuar rritje vjetore të çmimeve në shkallën 5.7%, ndjekur nga Mali i Zi, 4.9% në Malin e Zi dhe Maqedonia e Veriut 3.9%.

Inflacioni në rajon

Shkurt 2024

  • Serbia                         5.7%   
  • Mali i Zi                       4.9%   
  • Maqedonia e Veriut    3.9%
  • Shqipëria                     2.8%
  • Bosnje Herzegovina   2.4%
  • Kosova                        2.2%

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?