English

Debate në gjyqin e Belerit, avokatët: Të përjashtohet gjyqtarja, u caktua pa short

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ditën e sotme në Apelin e GJKKO-së po mbahet seanca për kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës, Fredi Belerin, i cili është dënuar me 2 vite nga Shkalla e Parë për blerje votash.

- Advertisement -

Beleri kërkon në këtë seancë gjyqësore pafajësinë. Gjatë seancës, avokatët e tij kanë kërkuar përjashtimin e gjyqtares Daniela Shirka.

Avokatja e Belerit, Klodiana Gjyzari, ka pretenduar se gjykatësja Shirka nuk është caktuar me short, por manualisht.

Të njëjtin pretendim e ka mbështetur edhe avokati i të akuzuarit tjetër për këtë çështje, Pandeli Kokaveshit.

Pjesë nga debatet:

Gjyzari-Shirkës: Ju nuk jeni caktuar me short, por jeni caktuar manualisht. Nuk jeni caktuar me short për gjykimin e kësaj çështje.

Gjyzari-Shirkës: Në asnjë rast nuk jeni caktuar me short, në 3 raste të gjykuara për Belerin. Nuk plotësoni kushtet për të qenë gjyqtare e caktuar me ligj për këtë çështje.

Shirka-Gjyzarit: Ju relatuat shkaqet që nuk jeni dakord me këtë trup gjykues.

Gjyzari-Shirkës: Është e pavërtetë që ju jeni caktuar me short.

Gjyzari: Çështja e themelit nuk gjykohet nga gjyqtarët që gjykojnë çështje të veçanta.

Gjyzari: Ju jeni e njeanshme dhe ne do paraqesim kërkesë për përjashtimin tuaj.

Gjyzari: Gjykata caktohet me short.

Shirka: Ju keni të drejtën tuaj të parashtroni të gjitha kërkesat për përjashtimin e trupit gjykues. Në vazhdim, ju kërkoni të paraqisni kërkesën tuaj me shkrim.

Gjyzari: Po, do e paraqesim me shkrim.

Shirka: Vetë i pandehuri është dakord?

Beleri: Po

Avokati i Kokaveshit: Mbajmë të njëjtin qëndrim, kërkojmë dhe ne përjashtimin tuaj.

Adnan Xholi, prokuror i SPAK: Kjo lloj kërkese nuk e pezullon vazhdimin e procesit gjyqësor. Të vazhdojë seanca.

Daniela Shirka: Gjykata vlerëson se nuk ndodhet në kushtet për të ndërprerë seancën gjyqësore. Gjykata relaton në vijim, deklaron të hapur diskutimin.

Gjyzari: Mua nuk më lejohet ta paraqrs më vonë, përndryshe pranoj pasojat e aktit.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?