English

Deputeti i bashkohet protestave të blegtorëve, derdh bidonat me qumësht në parlament

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Deputeti i Partisë Demokraike, Dashnor Sula, i është bashkuar nga parlamenti protestave të fermerëve në Lushnjë në lidhje me çmimin e qumshtit. Në mënyrë simbolike, deputeti shkoi në nisje të seancës plenare me dy bidona me qumësht. Teksa dha një deklaratë për mediat në mbështetje të fermerëve, Sula derdhi dy bidonat me qumësht mbi tapetin e kuq në hyrje të sallës së parlamentit.

- Advertisement -

“Milionat e eurove nuk janë marrë nga blegtorët e fermerët, por nga persona të caktuar që i kanë devijuar fondet në sektorin e ndërtimit. Është situatë e rëndë, në mënyrë simbolike këtë qumështin që është i blegtorëve do ta derdh tek dera e parlamentit për t’i tërhequr vëmendjen kësaj qeverie, ministrisë së bujqësisë që të kthejnë sytë nga fshati sepse janë në pikën e hallit”, tha ai.

Kujtojmë se blegetorët dhe prodhuesit e qumështit në Lushnjë zhvilluan të hënën një protestë në rrethrrotullimin e Savrës, ku kërkuan mbështetje për prodhimin shqiptar.

Pasi parakaluam me traktorës e punës, blegtorët vendosën që të derdhnin simbolikisht në rrugë gjithë prodhimin e qumështit të tyre. Ata kundërshtuan uljen me 30 lekë të çmimit të blerjes së qumshtit nga kompanitë përpunuese në zonë dhe kërkuan ndërhyrjen e shtetit për zgjidhjen e ngërçit të krijuar.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?