Destinacion viziton Tropojën e Vjetër, në stinën e artë të  vjeshtës

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Tropoja e Vjetër, një vend i strukur mes alpeve hijerënda, nga ku kanë dalë shumë trima e njerëz bujarë. Pasazhi i këtij vendi është unik, me një natyrë të bukur.

Për të shkuar në Tropojë të vjetër ka dy rrugë, një nga Gjakova dhe një nga Hasi, për të dalë në luginën ku shtrihet Bajram Curri, qyteti i ri, që i mori famën Tropojës së vjetër në vitet ’50.

Në vjeshtë, ngjyrat e natyrës përkojnë me ato të gështenjës, një frut karakteristik në ato vise. Gështenja e Tropojës është e njohur dhe e shijshme, ndaj eksportohet edhe në vende të tjera, si për shembull në Hungari. Ndërsa në Shqipëri, më shumë kërkesë ka nga Tirana.

- Advertisement -

Shtëpitë e tropojanëve janë kryesisht të rindërtuara, por ka ende kulla prej guri.

Një veçanti e Tropojës së vjetër është gryka e lumit të Tropojës, që lidhet me bjeshkët piktoreske. Këto bjeshkë ia vlen të vizitohen në pranverë, verë dhe në vjeshtë pasi në dimër për shkak të dëborës nuk është kollaj i aksesueshëm. Në bjeshkët e Tropojës së Vjetër ka plot bujtina që presin vizitorë.

Tropoja shtrihet në verilindje të vendit dhe përbëhet nga 19 fshatra.

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Spahiu: Kosova s’është e pushtuar nga SHBA që Albini të kerkoj më shumë sovranitet.

Juristi Kreshnik Spahiu ka folur në lidhje me situatën e tensionuar në Veri të Kosovës. Në një intervistë për Euronews Albania, ai tha se amerikanët...

Spahiu: Lirimi i Tahirit, bast i humbur i SHBA-së për dënimin e peshqve të mëdhenj

Juristi Kreshnik Spahiu tha në një intervistë për Euronews Albania se lirimi i Saimir Tahirit nga burgu është një bast i humbur i amerikanëve. Sipas...

Drogë nga Amerika e Jugut drejt Evropës, kapet varka me 1 ton kokainë në Portugali

Autoritetet portugeze kanë kapur rreth 1 ton me kokainë ne një varkë që udhëtonte nga Amerika e Jugut, drejt Evropës. Sipas asaj që shkruajnë se...

TË FUNDIT

Spahiu: Kosova s’është e pushtuar nga SHBA që Albini të kerkoj më shumë sovranitet.

Juristi Kreshnik Spahiu ka folur në lidhje me situatën e tensionuar në Veri të Kosovës. Në një intervistë për Euronews Albania, ai tha se amerikanët...

Spahiu: Lirimi i Tahirit, bast i humbur i SHBA-së për dënimin e peshqve të mëdhenj

Juristi Kreshnik Spahiu tha në një intervistë për Euronews Albania se lirimi i Saimir Tahirit nga burgu është një bast i humbur i amerikanëve. Sipas...

Drogë nga Amerika e Jugut drejt Evropës, kapet varka me 1 ton kokainë në Portugali

Autoritetet portugeze kanë kapur rreth 1 ton me kokainë ne një varkë që udhëtonte nga Amerika e Jugut, drejt Evropës. Sipas asaj që shkruajnë se...

Staroviç: Largimi i Policisë së Kosovës i hap rrugë largimit të ushtrisë serbe

Sekretari shtetëror i Ministrisë të Mbrojtjes së Serbisë, Nemanja Staroviç, ka deklaruar se tërheqja e forcave speciale të Policisë së Kosovës nga pjesa veriore...

Dy persona humbën jetën nga granatimet në rajonin rus

Dy gra u vranë gjatë granatimeve nga forcat ukrainase në rajonin kufitar rus Belgorod, tha guvernatori i atij rajoni. Vyacheslav Gladkov tha gjithashtu se katër...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×