Deti i Vlorës tërhiqet më shumë se vitet e kaluara, pse po ndodh kjo zbaticë?

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Tërheqja e detit është një fenomen që ndodh vit pas viti, sikurse ka ndodhur edhe vitin e kaluar dhe ka qënë me e dukshme në bregdetin e Vlorës dhe në Lezhë po ashtu.

Por ajo që është vënë re nga qytetarët dhe nga ekspertët e mjedisit është fakti se në qytetin e Vlorës tërheqja këtë vit ka qënë më e theksuar.

Gazetarja e Euronews Albania, Ebrieta Maçaj deklaroi për emisionin “Good Morning Albanians”  kjo është një problematikë që po shqetëson ambientalistët.

- Advertisement -

“Në fakt, ndodh çdo vit, por nuk ka ndodhur asnjëherë në këto përmasa. Siç e shihni, unë jam në zonën e Lungomares. Kjo strukturë në det është ndërtuar nga arkitekti për të krijuar një lloj dinamike ku të dukej baticë-zbatica, që qytetarët ta shohin këtë fenomen si atraksion. Asnjëherë nuk kishte dalë kaq shumë, ka qenë shumë e fortë përmasa e tërhqejes së detit.

Kjo po shqetëson edhe ambientalistët, pasi një pjesë kaq e zbuluar e bregdetit, do të thotë një vdekje për ekosistemin. Ka rreth katër ditë që deti është tërhequr. Specialistët shprehen se kjo është një problematikë”, raportoi gazetarja Ebrieta Maçaj.

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Taksisti: Kemi mbi 30 procese gjyqësore me qytetarët që na zënë vendet e parkimit

Taksisti Xhevit Bara është shprehur se parkimi në Tiranë është një problem shumë i vështirë për t’u zgjidhur. I ftuar në emisionin “Good Morning Albanians”...

“Receta e karbonarës është amerikane”, irritim nga deklarata e akademikut

Akademiku italian Alberto Grandi shkaktoi polemika duke pretenduar se receta e karbonarës ishte amerikane, si dhe duke deklaruar se i vetmi vend në botë...

Shqipëria e pa fat, asnjë pikë në ndeshjen e parë të kualifikuesve EURO 2024

Kombëtarja shqiptare nuk ia doli të merrte një rezultat pozitiv përballë Polonisë në ndeshjen hapëse të kualifikueseve të EURO 2024. Në ndeshjen e parë të drejtuar...

TË FUNDIT

Taksisti: Kemi mbi 30 procese gjyqësore me qytetarët që na zënë vendet e parkimit

Taksisti Xhevit Bara është shprehur se parkimi në Tiranë është një problem shumë i vështirë për t’u zgjidhur. I ftuar në emisionin “Good Morning Albanians”...

“Receta e karbonarës është amerikane”, irritim nga deklarata e akademikut

Akademiku italian Alberto Grandi shkaktoi polemika duke pretenduar se receta e karbonarës ishte amerikane, si dhe duke deklaruar se i vetmi vend në botë...

Shqipëria e pa fat, asnjë pikë në ndeshjen e parë të kualifikuesve EURO 2024

Kombëtarja shqiptare nuk ia doli të merrte një rezultat pozitiv përballë Polonisë në ndeshjen hapëse të kualifikueseve të EURO 2024. Në ndeshjen e parë të drejtuar...

Iva Tiço për shijet e partnerit gjerman: Fasulet janë të preferuarat e tij

Gazetarja Iva Tiço ndau me ndjekësit e “Good morning Albanians” në Euronews Albania lumturinë e saj krah partnerit gjerman. Ajo tregoi se që prej momentit...

Ironia e ekspertit: Investohet për ndërtime dhe nuk bëhen parkingje

Mamir Hodo, ekspert për sigurinë rrugore tha se në vendin tonë nuk është investuar për parkingje. I ftuar në emisionin “Good Morning Albanians” në Euronews...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×