English

“Dhimbje gjoksi e mpirje”, mjeku turk shpjegon shenjat e para të sëmundjes së zemrës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Adil Hakan Ocek, kardiolog invaziv ka folur në lidhje me sëmundjet e zemrës dhe shenjat e para të kësaj sëmundje.

- Advertisement -

I ftuar  në emisionin “Good Morning Albanians” në Euronews Albania, ai theksoi se sëmundjet e zemrës ndahen në dy linja, e para janë infarktet dhe e dyta është se pacienti ndjen dhimbje barku, gjoksi apo dhe mpirje.

“Sëmundjet artereslorotike dalin në dy linja, e para janë infarktet e zemrës që janë me risk shumë të lartë. Në të tilla raste është një mbyllje e menjëhershme e enës së gjakut që furnizon zemrën e për pasojë shfaq atë që ne u quajmë infarkt. Ajo që ndjen pacienti është në disa forma të ndryshme, ndonjëherë vjen si pasojë e një dhimbje të fortë të gjoksit, dhimbje të barkut ose mpirje të krahut. Këto janë më të shpeshta që ne shohim. Në këtë rast duhet të bëjmë kontroll të mjeku”- tha ai.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?