Dhuna në shkolla, në Maqedoninë e Veriut 1 në 3 fëmijë nuk ndihet i sigurt

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sistemi arsimor në Maqedoninë e Veriut po tenton që të gjejë modalitete për të ulur dhunën nëpër shkolla.

Pas vendosjes në dispozicion të një  adrese emaili për denoncimin e dhunës, kanë arritur mbi 20 denoncime nga e gjithë Maqedonia që lidhen me raste të ndryshme dhune mes moshatarëve nëpër shkolla.

Por ka edhe sugjerime për të përmirësuar sigurinë nëpër shkolla. Në mesin e ankesave ka edhe denoncime për mësimdhënës.

- Advertisement -

“Ka raste në të cilat raportohet se shkolla për dy tre herë radhazi nuk ka reaguar ndaj denoncimeve për bullizim. Për të gjitha raportimet, pavarësisht se çfarë janë, ka një departament të veçantë në Ministrinë e Arsimit me më shumë se pesë anëtarë që telefonojnë shërbimet në shkolla. Për të konfirmuar situatën, ne asnjëherë nuk zbulojmë se kush e ka raportuar rastin, nëse ka qenë palë e tretë, nëse ka qenë prindi. Pas ardhjes së shërbimeve, të gjitha shkollat pyeten se çfarë kanë bërë ligjërisht, a është raportuar rasti, a janë njoftuar prindërit”, tha Jeton Shaqiri, ministër i Arsimit.

Kryetari i Unionit të Gjimnazistëve, Lluka Paviçeviç kërkon fuqizimin e rolit të psikologëve nëpër shkolla që për momentin, thotë se bëjnë punë teknike dhe jo thelbësore për atë që janë angazhuar.

“Kërkesa jonë është më së shumti për punën e psikologëve pasi ata për momentin bëjnë punë administrative, janë burokratë. Kjo gjë doemos duhet të ndryshojë.  Po kërkojmë përpilimin e një protokolli të veçante me të cilin secili nxënës do të ketë mundësi që të caktojë takim sy më sy me psikologun e shkollës”, u shpreh Lluka Paviçeviç, nga Lidhja e Gjimnazistëve.

Profesoresha e sociologjisë Tatjana Ivanova thotë se teknologjia dhe rrethanat e tjera në të cilat rriten fëmijët e sotëm, kërkojnë më shumë mund dhe qasje më kreative për të mos bërë gabime që do të kushtonin në të ardhmen.

“Më vjen mirë që po bëjmë fushat më afatgjate sepse te ne reagimet vinin vetëm kur kishte ndodhi konkrete. Për vite me radhë flasim për këtë problem shoqëror por për herë të parë po bëhet iniciativë konkrete, po ngremë panik moral. Të gjithë së bashku duhet të punojmë për parandalimin e dhunës mes fëmijëve. Duhet ta dëgjojmë zërin e fëmijëve në radhë të parë, pastaj të kyçen prindërit, bashkëpunëtorët profesional dhe gjithë që janë të kyçur në sistem”, tha Tatjana Ivanova, profesoreshë e sociologjisë.

Një sondazh i Universitetit “Shën Kirili dhe Metodi”, ku janë përfshirë 2000 nxënës të arsimit fillor dhe të mesëm, tregon se një në tre fëmijë është përgjigjur se nuk ndihet i sigurt në shkollë dhe një në katër fëmijë nuk di të dallojë se është viktimë e dhunës së bashkëmoshatarëve.  Shpesh nuk bëhet ndarje mes shakave dhe bullizmit e dhunës.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Lind fëmija i parë në mitrën e implantuar nga një robot

Për herë të parë në botë lindi një bebe e mbartur në një mitër të implantuar në nënën e tij nga një robot. Fëmija, i cili është djalë,...

Jorida Tabaku dorëhiqet nga postet partiake, ç’ndodhi në mbledhjen e Kryesisë së PD

Mbledhja e Kryesisë së Partisë Demokratike e mbajtur ditën e martë e cila nisi rreth orës 18:00 pasdite e përfundoi pas mesnatës është shoqëruar...

Finlanda dëbon diplomatët rusë

Finlanda do të dëbojë nëntë diplomatë rusë nga Ambasada ruse në Helsinki, duke i akuzuar ata se punojnë në misione të inteligjencës. “Veprimet e tyre...

TË FUNDIT

Lind fëmija i parë në mitrën e implantuar nga një robot

Për herë të parë në botë lindi një bebe e mbartur në një mitër të implantuar në nënën e tij nga një robot. Fëmija, i cili është djalë,...

Jorida Tabaku dorëhiqet nga postet partiake, ç’ndodhi në mbledhjen e Kryesisë së PD

Mbledhja e Kryesisë së Partisë Demokratike e mbajtur ditën e martë e cila nisi rreth orës 18:00 pasdite e përfundoi pas mesnatës është shoqëruar...

Finlanda dëbon diplomatët rusë

Finlanda do të dëbojë nëntë diplomatë rusë nga Ambasada ruse në Helsinki, duke i akuzuar ata se punojnë në misione të inteligjencës. “Veprimet e tyre...

Kryesia e PD merr vendimin, caktohet data e zgjedhjes së kryetarit të ri

Në mbledhjen e Kryesisë së Partisë Demokratike të mbajtur me 6 qershor 2023, Kryesia vendosi hapjen e procesit zgjedhor dhe mbajtjen e zgjedhjeve për...

BE paralajmëron për rënie të solidaritetit për refugjatët ukrainas

Pavarësisht pritjes së ngrohtë që u është dhënë miliona refugjatëve nga Ukraina në Bashkimin Evropian që nga nisja e pushtimit rus, zyrtarët e BE-së...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×