Dhuna seksuale, aktivistja: Përgjegjësia te institucionet, paguhen me taksat tona

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Aktivistja Edlira Çepani akuzoi institucionet si përgjegjëset e para për raste të dhunimit seksual.

Nisur nga ngjarja e abuzimit nga 5 burra me 11-vjeçaren në Kosovë, Çepani u shpreh se rasti ishte tronditës dhe ka frikësuar për sigurinë e tyre vajzat dhe gratë.

“Është një rast i cili ngrihet në solidaritet me gjithë vajzat dhe gratë shqiptare kudo që ndodhen të cilat fatkeqësisht janë ende pre e dhunës dhe fatkeqësisht me kaq shumë vite në të cilat flitet, ne protestojmë, ngremë zërin dhe reagojmë ende nuk arrijmë dot t’i mbrojmë jo vetëm vajzat dhe gratë, por mbi të gjitha fëmijët tanë dhe kjo është indinjata më e madhe,” – u shpreh Çepani.

- Advertisement -

Në një intervistë për Euronews Albania ajo bëri përgjegjës institucionet që nuk po bëjnë mjaftueshëm për sigurinë. Sipas saj përgjegjësia është kolektive, por nuk duhet realitivizuar.

Fokusi duhet të jetë të institucionet që kanë detyrimin të garantojnë sigurinë pasi për atë punë paguhen nga taksat.

Ajo shtoi gjithashtu se për të tillë fenomen nuk flitet mjaftueshëm.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

Kreshnik Spahiu: Si luan Albin Kurti me “trushpëlarët” në Kosovë

Juristi Kreshnik Spahiu është treguar kritik ndaj kryeministrit të Kosovës Albin Kurti duke thënë se ky i fundit po luan me disa porta. I ftuar...

Kurti për deklaratën e Blinkenit: E gabuar dhe lënduese, s’i dorëzohemi Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,tha në një intervistë për të përditshmen britanike "The Guardian" se ngjarjet në veri të Kosovës kanë qaenë të rënda...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×