English

Disku i rrallë i “The Beatles”, gjendet në një dyqan bamirësie. Kushton rreth 5000 €

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një disk i rrallë gramafoni i grupit legjendar “The Beatles” u gjet në një dyqan bamirësie në Londër nga menaxherja Jaime-Marie Madden, e cila punon në një dyqan bamirësie të Cancer Research UK në Enfield, në veri të Londrës. Me gjetjen e rekordit, ajo fillimisht mendoi se vlente disa qindra paund.

- Advertisement -

“Rekordi ishte në gjendje të mirë, me vetëm disa shenja, por mënga ishte goxha e dëmtuar dhe e konsumuar, me një prerje në bazë, disa gërvishtje, shenja, plakje dhe njolla”, tha Madden. “Ka pasur edhe një emër të shkruar në anën e pasme.”

Pas një inspektimi të mëtejshëm, disku doli të ishte shtypja e parë nga mjeshtrat origjinalë të studios debutuese të Fab Four LP ‘Please Please Me’, e lëshuar në vitin 1963. Albumi, i cili përmban hite si ‘Love Me Do’, ‘PS I Love You’ dhe kënga titullare ‘Please Please Me’, përmban etiketën e zezë Parlophone me tekst ari.

Ky detaj është i rëndësishëm, pasi disqet stereo u prodhuan vetëm në sasi të kufizuar në vitin 1963. Shumica e albumeve ‘Please Please Me’ të lëshuar në MB ishin mono. Dhe kjo etiketë e rrallë ari dhe e zezë rrit ndjeshëm çmimin.

“Për fat të mirë, në Cancer Research UK ne jemi të trajnuar për të gjetur donacione që mund të mbledhin më shumë para për kërkimin e kancerit për shpëtimin e jetës, kështu që pasi bëra disa fotografi dhe kërkuam rekordin në Google, e dija se kishim diçka të veçantë,” shtoi Madden.

Gjetja u përpunua nga një ekip tregtar online dhe u rendit në eBay me një çmim fillestar prej 1,755,31 €, përpara se të blihej për një ofertë fituese në ankand, prej 4,928,33 €.

Mike Kuklenko, një ekspert i vlerësimit të disqeve të grmafonit në Harper Field Auctioneers And Valuers, tha: “Please Please Me nga The Beatles, në këtë format është një rekord tepër i rrallë dhe një vend i mrekullueshëm nga Jaime-Marie”.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?