English

Dodik: Rusia mbetet një nga partnerët strategjikë të Republika Srpska

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rusia mbetet një nga miqtë strategjikë të Republikës Srpska dhe ne nuk duam ta humbim këtë miqësi, pavarësisht presionit nga Perëndimi për të vendosur sanksione kundër Moskës, tha presidenti i Republikës Srpska Milorad Dodik.

- Advertisement -

Dodik, në një intervistë për Sputnik përpara vizitës së tij në nëntor në Rusi, tha se RS dëshiron që lufta në Ukrainë të përfundojë sa më shpejt të jetë e mundur dhe se ai beson se në këtë rast Rusia po mbron me të drejtë sovranitetin, politikën dhe pavarësinë e saj nga ai deklaroi, “pushtimet e NATO-s.” -a” që supozohej të nënshtronte Ukrainën si një pikënisje për operacionet e ardhshme ndaj Rusisë.

Dodik kujtoi se presidenti rus Vladimir Putin paralajmëroi në konferencën e sigurisë në Mynih për situatën në Ukrainë, por se Perëndimi nuk e mori seriozisht.

“Nuk ka dialog me Perëndimin. Ata kanë vetëm kërkesat e tyre, të cilat i nënshtrohen ekzekutimit”, tha Dodik.

Dodik vuri në dukje se Perëndimi mund të imponojë zgjidhjet e veta mbi kombet e vogla ndërluftuese në Ballkan dhe të promovojë, siç tha ai, demokracinë e rreme, por se nuk mund ta bëjë këtë me vendet e mëdha, si Kina dhe Rusia.

Dodik theksoi se Srpska është e ekspozuar ndaj një lufte hibride dhe mbi të gjitha ndërhyrjes së amerikanëve në formën e ambasadorit amerikan dhe të gjithë njerëzve që e bënë karrierën e tyre në vuajtjet e BeH dhe shpërbërjen e ish-Jugosllavisë.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?