English

Dosja ‘Beqaj’| GJKKO zbut masën e sigurisë për biznesmenin Gazmend Haxhia

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjykata e Posaçme Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit ka zbutur masën e sigurisë për biznesmenin Gazmend Haxhia, duke vendosur për të ‘detyrim paraqitje’.

- Advertisement -

Haxhia është pronari i ‘Landways International’, i cili ishte pjesë e urdhër-arresteve që u lëshuan edhe për dosjen e ish-ministrit të Shëndetësisë, Ilir Beqajn, lidhur me abuzimin me fondet e donatorëve të huaj.

Pak ditë më parë Haxhia u arrestua në aeroportin e Rinasit, pasi GJKKO kishte caktuar ndaj tij masën e sigurisë “arrest në shtëpi”.

Kujtojmë se për çështjen në fjalë më herët në pranga ra edhe vetë ish-ministri Ilir Beqaj, të cilin Prokuroria e Posaçme e akuzon për ‘korrupsion pasiv i funksionarëve të lartë shtetëror’, ‘mosdeklarim dhe fshehja e pasurisë’, ‘mashtrim dhe Shkelje e barazisë në tendera’.

Beqaj dhe bashkëpunëtorët e tij po hetohen për korrupsion me fondet e BE-së në agjencinë SASPAC që drejtohej prej ish-ministrit.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?