Droga në shkolla, zëdhënësi i policisë: Ambienti brenda është i sigurt

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Zëdhënësi i policisë Gent Mullai tregoi në emisionin Review në Euroneës Albania se me nisjen e shkollës dhe synimin që shkolla të mbetet një “tempull i dijes” dhe jo një zonë ku mund të kenë akses shpërndarësit e drogës lindi dhe nevoja për të realizuar megaoperacionin Tempulli.

Ai theksoi se policia ka qenë sistematike në goditjen ndaj shpërndarësve të lëndëve narkotike pranë shkollave, por edhe në ambientet e frekuentuara nga të rinjtë dhe që nga janari janë arrestuar dhe proceduar 2100 persona për shpërndarje të lëndëve narkotike.

“Nga një studim i policisë doli që më imediat ishte një operacion për t’i bërë shkollat më të sigurta dhe për të dhënë mesazhin prindërve që fëmijët i kanë të sigurt dhe garant për këtë është policia e shtetit dhe oficerët e sigurisë në shkolla. Nga janari deri sot në goditjen e personave që tentojnë të shpërndajnë lëndë narkotike jo vetëm afër shollave që prekin zakonisht të rinjtë, janë mbi 560 goditje me 2100 të arrestuar dhe proceduar në gjendje të lirë. Pra, policia ka punuar në mënyrë sistematike, për këtë lindi nevoja nga studimi që u bë që me fillimin e shkollave, personat do të tentonin sërish të shpërndanin. Për ta lënë tempullin e dijes të lirë, policia ndërmori këtë megaoperacion”, tha Mullai.

- Advertisement -

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Korrupsioni/ Spaho: Nëse denoncon, qytetari përballet me një strukturë të korruptuar

Eksperti i Ekonomisë, Mateo Spaho, është shprehur se qytetari që shkon për të marrë një shërbim dhe detyrohet të japë ryshfet, nuk është aq...

Vrasja e Liridonës me porosi të partnerit, flet për herë të parë ambasadori suedez

Ambasadori i Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund, ka reaguar lidhur me vrasjen e Liridona Ademajt me porosi të bashkëshortit të saj, Naim Murselit. Sipas mediave...

BE-ja jep dritën e gjelbër për t’i ndarë Hungarisë rreth 1 miliard euro

Ministrat e Financave të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, janë pajtuar për t’i ndarë 920 milionë euro për Hungarinë, në kuadër të fondeve për...

TË FUNDIT

Korrupsioni/ Spaho: Nëse denoncon, qytetari përballet me një strukturë të korruptuar

Eksperti i Ekonomisë, Mateo Spaho, është shprehur se qytetari që shkon për të marrë një shërbim dhe detyrohet të japë ryshfet, nuk është aq...

Vrasja e Liridonës me porosi të partnerit, flet për herë të parë ambasadori suedez

Ambasadori i Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund, ka reaguar lidhur me vrasjen e Liridona Ademajt me porosi të bashkëshortit të saj, Naim Murselit. Sipas mediave...

BE-ja jep dritën e gjelbër për t’i ndarë Hungarisë rreth 1 miliard euro

Ministrat e Financave të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, janë pajtuar për t’i ndarë 920 milionë euro për Hungarinë, në kuadër të fondeve për...

“I korruptuari perceptohet si i zoti”, Qiraxhi: Ndikon klima e pandëshkueshmërisë

Aktivisti Mirgen Qiraxhi është shprehur se në Shqipëri i korruptuari perceptohet si një njeri i aftë dhe i zoti dhe i pakorruptuari perceptohet si...

SPAK lëshon 15 urdhër-arreste për inceneratorin e Tiranës

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit ka lëshuar 15 urdhër-arreste për inceneratorin e Tiranës. Masat e sigurisë janë në ekzekutim e sipër dhe në mesin e...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×