English

Dumani: Institucionet të jenë vigjilente, shoqëritë tregtare zmadhojnë kapitalin

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kreu i SPAK Altin Dumani tha se miratimi i reformës  ligjore është në frymën e reformës së drejtësisë dhe pritet që të ndikojë pozitivisht në rritjen e efektivitetit të hetimit dhe gjykimit.

- Advertisement -

Në Komisionin e Ligjeve, ai tha se legjislacioni është mirë duke shtuar se problemi është te zbatimi.

Mes tjerash ai tha se shoqëritë tregtare bëjnë zmadhim kapitali ndërsa shtoi se ka raste të pastrimit të parave.

“Mendoj se miratimi i reformës ligjore është në frymën e reformës së drejtësisë dhe pritet që të ndikojë pozitivisht  në rritjen e efektivitetit  të cilësisë së hetimit dhe gjykimit. Në këtë kontekst është e rëndësishme  vijueshmëria dhe koha e nevojshme që i duhet dhënë ligjeve. Ajo që unë e kam thënë dhe më parë, SPAK është skaji fundor. Legjislacioni është i mirë, problemi është te zbatimi. Tatimet, është zmadhimi i kapitalit që bëjnë shoqëritë tregtare. Është një rast i pastrimit të parave. Legjislacioni është i mirë, ju bëjë thirrje institucioneve që të jenë më vigjilentë”-tha ai.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?