‘E pafalshme’, Kremlini reagon pasi Biden cilëson Putin ‘kriminel lufte’

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kremlini ka reaguar menjëherë pas komentit të presidentit amerikan Joe Biden, i cili për herë të parë i është  drejtuar homologut të tij rus si ‘kriminel lufte’.

Sipas agjencisë së lajmeve TASS, Kremlini ka thënë se komentet janë ‘retorikë e papranueshme dhe të pafalshme’.

Gjatë një konference për shtyp të mërkurën në Shtëpinë e Bardhë, Biden u shpreh “Unë mendoj se ai është kriminel lufte”.

- Advertisement -

Sekretarja e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki, shpjegoi se fjalët e presidentit buruan ‘nga zemra dhe nga ato çfarë ka parë në televizor’, duke i përshkruar si ‘aktet barbare të një diktatori të dhunshëm përmes pushtimit të një vendi të huaj’.

Ajo shtoi se Departamenti amerikan i Shtetit ka ndërmarrë një proces ligjor për të hetuar pretendimet për krime lufte.

Sekretari i Departamentit amerikan të Shtetit, Antony Blinken, tha ditën e sotme se SHBA po kërkon të zbulojë prova të forta për të vërtetuar nëse forcat ruse po bombardojnë qëllimisht mbi civilët.

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Gjobë 100 mijë € fasonërisë, lihet në burg 46-vjeçari. Mohon akuzat: Punoj në gurore

Gjykata e Tiranës ka caktuar masën e sigurisë "Arrest në burg" për Edmond Arapin, personi që porositi shpërthimin me tritol pranë një fasonërie në...

Çfarë po ndodh me euron? Monedha evropiane në pikiadë, kap rekordin historik

Monedha Europiane po bie në rënie të lirë, duke u këmbyer këtë të premte 108.4 lekë, në kursin e Bankës së Shqipërisë. Në të njëjtin...

Ish-drejtori i policisë: Kurti trim, do votohet dhe 10 vite të tjera! SHBA gaboi

Ish-drejtori i policisë, Shemsi Prençi tha në një intervistë për Euronews Albania se Albin Kurti edhe për 10 vite do jetë politikani më i...

TË FUNDIT

Gjobë 100 mijë € fasonërisë, lihet në burg 46-vjeçari. Mohon akuzat: Punoj në gurore

Gjykata e Tiranës ka caktuar masën e sigurisë "Arrest në burg" për Edmond Arapin, personi që porositi shpërthimin me tritol pranë një fasonërie në...

Çfarë po ndodh me euron? Monedha evropiane në pikiadë, kap rekordin historik

Monedha Europiane po bie në rënie të lirë, duke u këmbyer këtë të premte 108.4 lekë, në kursin e Bankës së Shqipërisë. Në të njëjtin...

Ish-drejtori i policisë: Kurti trim, do votohet dhe 10 vite të tjera! SHBA gaboi

Ish-drejtori i policisë, Shemsi Prençi tha në një intervistë për Euronews Albania se Albin Kurti edhe për 10 vite do jetë politikani më i...

Del në ankand lapsi që Eva Braun i dhuroi Hitlerit, sa vlerësohet të shitet

Një laps i mbështjellë me pjesë argjendi që supozohet se i përkiste Adolf Hitlerit do të dalë në ankand në Belfast muajin e ardhshëm....

SPAK kërkon 4 vjet burg për gjyqtaren e Elbasanit

SPAK ka kërkuar dënimin me 4 vjet burg për gjyqtaren e Elbasanit Zamira Vyshka. Për shkak të gjykimit të shkurtuar i ulët 1/3 e dënimit...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×