Ekipi i mjekëve amerikanë shërbim falas pacientëve në Vlorë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

65 mjekë të huaj, kryesisht amerikanë, prej disa ditësh janë vendosur në Vlorë. Ata ofrojnë shërbime, mjekime dhe ilaçe falas për qytetarët.

Mjeku i ekipit, Daniel Joens tregon se këto shërbime kanë disa vite që i ofrojnë në Shqipëri.

“Ne shkojmë në të gjithë botën në këto 30 vitet e fundit bëjmë vizita mjekësore, sjellim doktorë të specializuar, në pediatri, stomatologji, mjek të përgjithshëm, okulist dhe përpiqemi të ndihmojmë njerëzit. Kemi gjithashtu ilaçe, syze për ata që kanë probleme me sytë dhe të gjitha këto janë falas”, tregon mjeku Daniel Joens.

- Advertisement -

Pas vizitave infermierja na tregon se cilat ishin problemet më të shpeshta.

“Sëmundjet e gjakut, tensioni, problemet me sytë, problemet me dhëmbët janë disa nga diagnozat më të shpeshta”, tregon infermierja.

Të shumtë ishin qytetarët që kërkuan shërbim në këtë qendër të improvizuar. Ata shprehen se iniciativa të tilla duhet të jenë më të shpeshta.

“Duhet të kishte më shumë shërbime falas dhe këtë ta bëjë mjekësia shqiptare, sepse nuk guxojmë të vemi dot në asnjë vend, kudo që vemi do japim, ndryshe të lënë pas dore”, thotë një qytetar.

Më shumë se 1000 qytetarë, kryesisht pensionistë morën shërbim të specializuar nga mjekët e huaj.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Rikthehet pas 8 vitesh, festivali folklorik i Gjirokastrës, mbi 1200 pjesëmarrës

Nga data 24 qershor deri në 1 korrik në Gjirokastër do të rikthehet festivali folklorik. Në këtë aktivitet do të marrin pjesë më shumë se...

Vllaznia largon trajnerin, Sedloski e mbyll me shkodranët, 3 fitore në 11 ndeshje

Vargu i pankinave në Superligën Shqiptare vijon edhe pse sezoni futbollistik ka përfunduar, ndërsa ishte radha e Goce Sedloskit. Tekniku maqedonas nuk është më...

Mat/ Mbytet një person afër “Urës së Zogut”

Në vendin e quajtur "Ura e Zogut", mbi lumin Mat, është mbytur një person. Burime për Euronews Albania bëjnë me dije se në vendngjarje janë...

TË FUNDIT

Rikthehet pas 8 vitesh, festivali folklorik i Gjirokastrës, mbi 1200 pjesëmarrës

Nga data 24 qershor deri në 1 korrik në Gjirokastër do të rikthehet festivali folklorik. Në këtë aktivitet do të marrin pjesë më shumë se...

Vllaznia largon trajnerin, Sedloski e mbyll me shkodranët, 3 fitore në 11 ndeshje

Vargu i pankinave në Superligën Shqiptare vijon edhe pse sezoni futbollistik ka përfunduar, ndërsa ishte radha e Goce Sedloskit. Tekniku maqedonas nuk është më...

Mat/ Mbytet një person afër “Urës së Zogut”

Në vendin e quajtur "Ura e Zogut", mbi lumin Mat, është mbytur një person. Burime për Euronews Albania bëjnë me dije se në vendngjarje janë...

U arrestuan gjatë përleshjeve në Zveçan, vendoset masa e sigurisë për 2 serbët

Gjykata Themelore në Prishtinë ka bërë të ditur këtë të mërkurë, më 31 maj se është vendosur masa e paraburgimit për një muaj për...

Edi Rama takohet në Sllovaki me Macron, për çfarë diskutuan

Kryeministri Edi Rama është takuar në Sllovaki me presidentin francez Emmanuel Macron. Lajmin e ka bërë me dije vetë kreu i qeverisë, duke thënë se...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×