Ekskluzive| Zyrtari i policisë kolumbiane zbulon lidhjet e shqiptarëve me krimin

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kreu i Qendrës Kombëtare për Analizën Kriminale, Hetimin Penal dhe Interpolin, Diego Fernando Leon Suarez ka dhënë një intervistë ekskluzive për Review.

Përfaqësuesi i lartë i policisë kolumbiane, pohoi se Kolumbia është një nga vendet kryesore të kultivimit të kokainës dhe një nga  prodhuesit kryesorë të drogës, ndaj rrjedhimisht vendi është një aktor i rëndësishëm në tregun ndërkombëtarë të krimit.

“Në këtë panoramë ka një interes për disa nga organizatat kriminale që të trafikojnë lëndën narkotike. Që nga 2010 kemi zbuluar disa perzonazhe nga jugu i europës të cilët kanë ardhur për të vendosur kontakte në Kolumbi. Janë arrestuar 3 shqiptarë për të cilët po hetohet për të gjetur lidhjet që kanë me strukturat lokale,” – u shpreh Suarez.

- Advertisement -

Ai u shpreh se është më rëndësi identifikimi i roleve në zinxhirin e shpërndarjes së kokainës.

“Në shumicën e tyre nga Europa kemi zbuluar një numër të madh të ngarkesave detare. Kjo do të thotë se shumica e personave vijnë këtu për të vendosur kontakte. Nuk kemi informacion që shqiptarët drejtojnë rrjetet e drogës në Kolumbi mund të jenë këtu për të gjetur kontakte,” – sqaroi zyrtari.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Transumanca në Shqipëri futet në UNESCO/ Margariti: Ftesë për një turizëm ndryshe

Elva Margariti ishte pasditen e kësaj të mërkure e ftuar në Euroenws Albania për të folur rreth pranimit të Transumancës në UNESCO. Tashmë shtegtimi...

“Nxirja” e arsimit nga “Pisa 2022”, Gjini: Do të ndërtojmë një plan-veprimi

Drejtoresha e Politikave Arsimore, Zamira Gjini, është shprehur se ministria është gati për të ndërtuar një plan-veprimi, pas rezultateve të dobta të arsimit shqiptar...

Merr flakë në lëvizje autobusi me pasagjerë në Elbasan, dyshimet e para

Merr flakë një autobus me pasagjerë në hyrjen perëndimore te qytetit të Elbasanit. Fatmirësisht nuk ka të lënduar. Ndërhyrja e zjarrfikëses ka bërë të...

TË FUNDIT

Transumanca në Shqipëri futet në UNESCO/ Margariti: Ftesë për një turizëm ndryshe

Elva Margariti ishte pasditen e kësaj të mërkure e ftuar në Euroenws Albania për të folur rreth pranimit të Transumancës në UNESCO. Tashmë shtegtimi...

“Nxirja” e arsimit nga “Pisa 2022”, Gjini: Do të ndërtojmë një plan-veprimi

Drejtoresha e Politikave Arsimore, Zamira Gjini, është shprehur se ministria është gati për të ndërtuar një plan-veprimi, pas rezultateve të dobta të arsimit shqiptar...

Merr flakë në lëvizje autobusi me pasagjerë në Elbasan, dyshimet e para

Merr flakë një autobus me pasagjerë në hyrjen perëndimore te qytetit të Elbasanit. Fatmirësisht nuk ka të lënduar. Ndërhyrja e zjarrfikëses ka bërë të...

EMRI/ Me propozim të Manjës, emërohet drejtori i përgjithshëm i Shërbimit të Provës

Me propozim të Ministrit të Drejtësisë, z. Ulsi Manja, Këshilli i Ministrave në mbledhjen e pasdites ka emëruar z. Klevis Qose, Drejtor të Përgjithshëm...

Vuçiç: Marrëveshja e Ohrit mund të jetë kusht për anëtarësim të Serbisë në BE

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, ka thënë të mërkurën se ka mundësi që Marrëveshja e Ohrit mund të bëhet pjesë e negociatave të kapitullit 35...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×