Eksperti Hoti zbulon forcën ushtarake të Finlandës, frika e Vladimir Putin

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një tjetër flamur i është shtuar familjes së Aleancës Euroatlantike. Finlanda është anëtari i 31 i NATO, duke shënuar edhe historinë për procesin më të shpejtë të anëtarësimit.

Dritan Hoti, pedagog për Marrëdhëniet Ndërkombëtare tha në një intervistë për Euronews Albania se anëtarësimi i Finlandës në NATO është reagim i drejtpërdrejtë i ofensivës së Putin, që nuk ishte i kalkuluar siç duhet.

Ai tregoi se edhe pse një vend i vogël, Finlanda ka një forcë ushtarake të jashtëzakonshme dhe të teknologjisë më të përparuar.

- Advertisement -

“Finlanda nuk e ka ulur asnjëherë buxhetin për mbrojtjen pasi e ka njohur më mirë se kushdo natyrën  agresive të Rusisë dhe të Bashkimit Sovjetik. Si rrjedhojë ajo përfiton nga integrimi në NATO, pasi çimentohet siguria e saj, por ajo sjell edhe përftime për NATO. Finlanda ka vëllimin më të lartë të artilerisë në Evropë, ka një forcë të admirueshme këmbësorie pasi kanë pasur një sistem vullnetarësh dhe armatime të teknologjisë më të zhvilluar. Finlanda është edhe një lloj mburoje për Suedinë pasi Rusisë i duhet të depërtojë Finlandën që të shkojë në Suedi”, tha Hoti.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Pritet certifikimi i dronëve “taksi” për njerëzit gjatë Lojërave Olimpike 2024

Një shërbim taksi ajror elektrik do të nisë gjatë Lojërave Olimpike 2024. Por si do të duket në të vërtetë udhëtimi? "Fillimisht do të bëni...

“Fyerje ndaj kombit shqiptar”, Goxhaj: 82 deputetë votuan pro gjykatës speciale

Ish-gjenerali Dilaver Goxhaj, i ati i Dritan Goxhajt, për të cilin Gjykata e Tiranës ka marrë vendimin ta ekstradojë në gjykatën e Hagës ishte...

Flet babi i Dritan Goxhaj: Është i qetë, i bindur që nuk do të ekstradohet

Ish-gjenerali Dilaver Goxhaj, ka folur në Euronews Albania në lidhje me arrestimin e djalit të tij, Dritan Goxhaj, me urdhër të Gjykatës Speciale në...

TË FUNDIT

Pritet certifikimi i dronëve “taksi” për njerëzit gjatë Lojërave Olimpike 2024

Një shërbim taksi ajror elektrik do të nisë gjatë Lojërave Olimpike 2024. Por si do të duket në të vërtetë udhëtimi? "Fillimisht do të bëni...

“Fyerje ndaj kombit shqiptar”, Goxhaj: 82 deputetë votuan pro gjykatës speciale

Ish-gjenerali Dilaver Goxhaj, i ati i Dritan Goxhajt, për të cilin Gjykata e Tiranës ka marrë vendimin ta ekstradojë në gjykatën e Hagës ishte...

Flet babi i Dritan Goxhaj: Është i qetë, i bindur që nuk do të ekstradohet

Ish-gjenerali Dilaver Goxhaj, ka folur në Euronews Albania në lidhje me arrestimin e djalit të tij, Dritan Goxhaj, me urdhër të Gjykatës Speciale në...

Fondet e BE-së në Tunizi/ Nis zbatimi i marrëveshjes për ndalimin e emigrantëve

Paratë evropiane do të mbërrijnë së shpejti në Tunizi për të ndalur fluksin e emigrantëve. Komisioni Evropian ka njoftuar se disbursimi do të nisë...

“Basha të na bashkohet”, Duka: Çdo aksion opozitar është pozitiv

Kryetari i Partisë Agrare Ambientaliste Agron Duka tha në një intervistë për Euronews Albania se për të çdo aksion opozitar është pozitiv. Ai tha se...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×