Eksperti i ekonomisë: Kosova s’ka më varësi nga Serbia në tregti

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli tha në një intervistë për Euronews Albania se tashmë ekonomia e Kosovës nuk varet vetëm nga Serbia. Vendi, sipas tij ka gjetur partnerë të tjerë me çmime të arsyeshme.

“Nuk është më ajo situatë e para dy dekadave kur ekonomia kosovare varej deri në 40% të të gjithë importeve të saj nga Serbia. Ka ndryshuar që partnere e parë e këmbimeve tregtare të Kosovës tashmë është Gjermania. Janë treguar realisht largpamës sipërmarrësit kosovarë, sidomos të tregtisë me shumicë që kanë parë drejt mallrave më cilësor dhe me një çmim më të arsyeshëm nga tregu gjerman. Shumë afër në nivel të shkëmbimeve është Kina,” – u shpreh Çoçoli.

- Advertisement -

Eksperti renditi në vijim Serbinë, Shqipërinë, Italinë dhe Turqinë.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Studimi: 150 mijë qytetarë mund të largohen nga Kosova në 2024

Kryetari i Aleancës Kosovare të Bizneseve (AKB) Agim Shahini, pak ditë më parë tha se në bazë të një hulumtimi nga Instituti “Riinvest” pritet...

Shefi i OKB-së paralajmëron për “katastrofë humanitare” në Gazë

Edhe të enjten, Izraeli vijoi sulmet ndaj militantëve të Hamasit në qytetet më të mëdha të Rripit të Gazës, duke shkaktuar vdekjen e 350...

Scholz bën thirrje për solidaritet me hebrenjtë, në nisje të festës së tyre

Kancelari gjerman, Olaf Scholz ka bërë thirrje të enjten për solidaritet me hebrenjtë në Gjermani, teksa  ka ndezur qiriun e parë në nisje të...

TË FUNDIT

Studimi: 150 mijë qytetarë mund të largohen nga Kosova në 2024

Kryetari i Aleancës Kosovare të Bizneseve (AKB) Agim Shahini, pak ditë më parë tha se në bazë të një hulumtimi nga Instituti “Riinvest” pritet...

Shefi i OKB-së paralajmëron për “katastrofë humanitare” në Gazë

Edhe të enjten, Izraeli vijoi sulmet ndaj militantëve të Hamasit në qytetet më të mëdha të Rripit të Gazës, duke shkaktuar vdekjen e 350...

Scholz bën thirrje për solidaritet me hebrenjtë, në nisje të festës së tyre

Kancelari gjerman, Olaf Scholz ka bërë thirrje të enjten për solidaritet me hebrenjtë në Gjermani, teksa  ka ndezur qiriun e parë në nisje të...

8 dhjetori, Dita Kombëtare e Rinisë

Sot shënohet Dita Kombëtare e Rinisë. Më 8 dhjetor 1990, një grup studentësh e pedagogësh të Universiteteve të Tiranës, u bënë iniciatorë e protagonistë...

“PS kërkon autorsinë e Reformës”- Kikia: Arsyeja pse Rama riktheu Fatmir Xhafajn

Analisti Mentor Kikia është shprehur se rikthimi i Fatmir Xhafajt në vëmendje të publikut nga PS, është bërë me qëllim që kjo forcë politike...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×