Eksperti: Paratë ruse në Shqipëri dhe Serbi, përmes bankës së Orban

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Eksperti i sigurisë Drizan Shala tha në një intervistë për Euronews Albania se paratë ruse në Shqipëri dhe Serbi kalojnë përmes bankës së Orban.

“Viktor Orban dhe presidenti Vuçiç kanë një lidhje të tyre edhe te aspekti i pastrimit të parave të oligarkëve rusë sepse protagonisti dhe pronari kryesor i bankës shtetërore, ta quajmë një bankë që është privatizuar në Bosnjë është pikërisht në kompetencë dhe nën menaxhimin e Viktor Orban dhe kjo bankë ka filluar të hapë filialet e saj dhe në Beograd dhe oligarkët rusë po e shohin si mundësi Ballkanin Perëndimor përmes linjës së Budapestit, si argument që është anëtare e BE-së, anëtare e NATO-s, të kalohet para dhe të bëhet pastrimi i parave në Serbi dhe në Republikën Srpska në Bosnjë, pra mbi këtë bazë jemi duke folur për pasoja financiare,” – u shpreh Shala.

Ai e cilësoi megalomani politike atë të Edi Ramës dhe Viktor Orban.

- Advertisement -

Sipas ekspertit, banka që është nën administrimin e Viktor Orban do të hapë edhe filialet e saj në Tiranën zyrtare.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Dyshohet se fshehu pasurinë, dërgohet në gjykatë dosja për ish-prokurorin e njohur

Prokuroria e Durrësit ka përfunduar hetimet në lidhje me ish-prokurorin Petrit Fusha. Fusha akuzohet për deklarim të rremë të pasurisë. Dosja në ngarkim të tij...

Irani akuzon diplomatin suedez të BE-së për komplot me Izraelin

Gjyqësori i Iranit ka akuzuar suedezin Johan Floderus, një diplomat i Bashkimit Evropian (BE) i ndaluar në Iran për më shumë se 600 ditë,...

Vota e emigrantëve/ Diaspora për Shqipërinë e Lirë dorëzon draftin në Kuvend

Lëvizja Diaspora për Shqipërinë e Lirë ka bërë publike nismën dhe kërkon nga klasa politike që të miratojë ndryshimin e Kodit Zgjedhor për të...

TË FUNDIT

Dyshohet se fshehu pasurinë, dërgohet në gjykatë dosja për ish-prokurorin e njohur

Prokuroria e Durrësit ka përfunduar hetimet në lidhje me ish-prokurorin Petrit Fusha. Fusha akuzohet për deklarim të rremë të pasurisë. Dosja në ngarkim të tij...

Irani akuzon diplomatin suedez të BE-së për komplot me Izraelin

Gjyqësori i Iranit ka akuzuar suedezin Johan Floderus, një diplomat i Bashkimit Evropian (BE) i ndaluar në Iran për më shumë se 600 ditë,...

Vota e emigrantëve/ Diaspora për Shqipërinë e Lirë dorëzon draftin në Kuvend

Lëvizja Diaspora për Shqipërinë e Lirë ka bërë publike nismën dhe kërkon nga klasa politike që të miratojë ndryshimin e Kodit Zgjedhor për të...

Italia, Franca dhe Gjermania thirrje BE-së: Të vendosen sanksione kundër Hamasit

Italia, Franca dhe Gjermania i kanë bërë thirrje Bashkimit Evropian që të vendosë sanksione ad hoc kundër Hamasit dhe mbështetësve të tij, shkruan Reuters,...

“Shpërthejnë” grevat e përgjithshme, shtetet arabe solidarizohen me Gazën

Punëtorë, biznese dhe institucione janë duke marrë pjesë në një grevë të përgjithshme të hënën, në disa vende arabe, për të shprehur solidaritet me...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×