Eksperti: Pse një ish-shef i Shërbimit Sekret në krye të politikës së jashtme turke

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mehmet Kalisi, eksperti i çështjeve të lindjes së mesme tha për Euronews Albania se vendosja Hakan Fidan, si ministër i Jashtëm i Turqisë nuk është e rastësishme.

Sipas tij emri i Fidan nuk është i panjohur për Turqinë pasi ai ka qenë shefi i inteligjencës turke dhe vendosja e tij në këtë pozicion e lejon atë të trajtojë më mirë çështje dhe problematika të politikës së jashtm të cilat  ai i kishte trajtuar edhe më herët por në mënyrë të fshehtë.

“Hakan Fidan nuk është një figurë e panjohur publike në Turqi. Ai ishte shef i Shërbimit të Inteligjencës turke. Vitet e fundit Turqia u përball me disa sfida jashtëzakonisht të mëdha dhe kur flasim për politikën e jashtme ishte Hakan Fidan ai i cili trajtoi shumicën e këtyre sfidave në arenën e politikës së jashtme.

- Advertisement -

Tashmë ai do ketë mundësinë si Ministër i Punëve të Jashtme të trajtojë këto dosje në mënyrë të hapur, se deri më tani ai këto problematika i kishte trajtuar në mënyrë “gjysmë të fshehtë”, tashmë si një ministër i punëve të jashtme Hakan Fidan mund t’i trajtojë këto problematika në mënyrë të drejtpërdrejtë.

Këtu kemi të bëjmë me çështjen e Sirisë, me çështjen e raporteve me Rusinë, si edhe për raportet e disa shteteve të lindjes siç është Egjipti. Hakan i kishte trajtuar e më herët këto problematika, por si ministër i jashtëm do mund t’i drejtojë më mirë këto”,-tha Mehmet Kalisi.

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Zv.drejtori i policisë flet nga Basnjka: Gjetëm 24 makina me armë dhe ushqime

Zëvendës drejtori i policisë së Kosovës Veton Elshani ishte këtë të mërkurë i ftuar në Euronews Albania për të dhënë më tepër detaje rreth...

KQZ i jep mandatin kryetarit të Bashkisë Kukës, Albert Halilaj

KQZ i ka dhënë mandatin kryetarit të sapo zgjedhur të Bashkisë Kukës Albert Halilaj. Partia Socialiste u rikonfirmua në drejtimin e bashkisë së Kukësit, pas zgjedhjeve të pjesshme...

Çështja e “Sterilizimit”/ Apeli i Posaçëm tërhiqet për vendim

Apeli i Posaçëm është tërhequr për vendim në lidhje me çështjen e “Sterilizimit”. Burime bëjnë me dije se vendimi do të shpallet në orën 13:30. Ndërkohë...

TË FUNDIT

Zv.drejtori i policisë flet nga Basnjka: Gjetëm 24 makina me armë dhe ushqime

Zëvendës drejtori i policisë së Kosovës Veton Elshani ishte këtë të mërkurë i ftuar në Euronews Albania për të dhënë më tepër detaje rreth...

KQZ i jep mandatin kryetarit të Bashkisë Kukës, Albert Halilaj

KQZ i ka dhënë mandatin kryetarit të sapo zgjedhur të Bashkisë Kukës Albert Halilaj. Partia Socialiste u rikonfirmua në drejtimin e bashkisë së Kukësit, pas zgjedhjeve të pjesshme...

Çështja e “Sterilizimit”/ Apeli i Posaçëm tërhiqet për vendim

Apeli i Posaçëm është tërhequr për vendim në lidhje me çështjen e “Sterilizimit”. Burime bëjnë me dije se vendimi do të shpallet në orën 13:30. Ndërkohë...

“Krimi nuk kursen askënd”, ish- prokurorja: Eshtë bërë shumë i frikshëm

Ish-prokurorja Elizabeta Imeraj është shprehur se gjendja e kriminalitetit në Shqipëri është në masë. Në një intervistë për Euronews Albania ajo theksoi se kohët e fundit...

Bardhi kërkon seancë urgjente për Kosovën: Nuk na nderon fakti që jemi të fundit

Kryetari i Grupit Parlamentar të PD-së, Gazment Bardhi, kërkoi gjatë mbledhjes së Konferencës së kryetarëve mbajtjen e një seance urgjente në Kuvend për mocion...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×