Eksperti rendit masat që duhet të marrë qeveria për bizneset

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Qeveria duhet të heqë dorë nga disa planifikime për investime të caktuara dhe të ulë të ardhurat tatimore që merr nga bizneset.

Në këtë mënyrë bizneset e vogla dhe të mesme do të lehtësohen dhe do u jepet mundësia e gjallërimit. Kjo është një formë lehtësimi sipas ekspertit të ekonomisë, Gent Beqiri.

Ai tha për “Mirëmëngjes” në Euronews Albania se nëse taksat janë më të ulëta, edhe bizneset do punojnë me marzh më të ulët fitimi dhe nuk do të rrisin çmimet.

- Advertisement -

Sipas ekspertit qeveria duhet të shtojë dhe kontrollet. Gjithçka duhet të nisë me importuesit dhe pikat e shumicës. Ndërkohë 2 mënyrat konkrete të ndihmës, janë ajo e drejtpërdrejta për ata që kanë vështirësi ekonomike dhe duke ndihmuar konkretisht bizneset.

Bujar Muço, nënkryetar i shoqatës së biznesit të vogël dhe të mesëm të Shqipërisë tha ndërkohë se në momentin që situata është e tillë qeveria duhet të krijojë mundësi për të ndihmuar bizneset.

“Para 10 vjetësh Shqipëria operonte me 186 mijë biznese, ndërsa sot me 102 mijë. Pra mbi 90 mijë biznese kanë falimentuar, sipas Muços, prej politikave të padrejta.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Chelsea synon Osimhen në janar, vështirësohet situata për Brojën

Ngjarja e fundit e regjistruar tek skuadra e Napolit ka krisur marrëdhënien me sulmuesin Victor Osimhen, ndërsa ky i fundit kërkohet me ngulm nga...

“Naiv kush e beson” Gazeta gjermane: Vuçiç po ndjek mësimet e marra nga Millosheviçi

Gazeta prestigjioze gjermane, “Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung” ka publikuar një shkrim në lidhje me situatën në Veri të Kosovës të titulluar “Lojëra serbe”. Në analizën e...

Projekti i BE për komunitetin rom, Veliaj: Histori suksesi, sot jetojnë me dinjitet

Tirana është shembull suksesi për integrimin e komunitetit rom dhe atij egjiptian. Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj solli shembullin e mirë të kryeqytetit në...

TË FUNDIT

Chelsea synon Osimhen në janar, vështirësohet situata për Brojën

Ngjarja e fundit e regjistruar tek skuadra e Napolit ka krisur marrëdhënien me sulmuesin Victor Osimhen, ndërsa ky i fundit kërkohet me ngulm nga...

“Naiv kush e beson” Gazeta gjermane: Vuçiç po ndjek mësimet e marra nga Millosheviçi

Gazeta prestigjioze gjermane, “Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung” ka publikuar një shkrim në lidhje me situatën në Veri të Kosovës të titulluar “Lojëra serbe”. Në analizën e...

Projekti i BE për komunitetin rom, Veliaj: Histori suksesi, sot jetojnë me dinjitet

Tirana është shembull suksesi për integrimin e komunitetit rom dhe atij egjiptian. Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj solli shembullin e mirë të kryeqytetit në...

“Kult Art” gjallëron Gjirokastrën, prezantohen punimet e 50 artizanëve

Ditët e trashëgimisë kulturore kanë gjallëruar Gjirokastrën gjatë fundjavës, duke tërhequr edhe turistë, të cilët në këto ditë vjeshte vazhdojnë të vizitojnë qytetin e...

Deputetja britanike: Të krijohet një aleancë e re SHBA-Britani-Kosovë

Nga Alicia Kearns, ligjvënëse britanike Mosndëshkimi ngjall përbuzje për sundimin e ligjit dhe rendit. Ne po e shohim këtë në Ballkan, ku sulmet e organizuara...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×