Ekzekutimi i Nikulaj/ Softa: Tre pistat kryesore dhe si mund të zbardhet vrasja

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në emisioni Review në Euronews Albania u analizua vrasja mafioze e biznesmenit në Lezhë, Ardian Nikulaj.

I ftuar në studio eksperti i sigurisë Fatjon Softa, tha se tre pistat e ngrituara, si ajo e gjakmarrjes, konflikteve në biznes, apo ajo politike, janë të treja të mundshme.

Ai shtoi se duhet të merren tabulatet e viktimës dhe të analizohen me detaje, pasi nuk mund të ndodhë një ekzekutim i tillë nëse nuk ka patur më herët qoftë edhe një kërcënim.

- Advertisement -

“Ngritja e pistave vjen nga identiteti i personit, nga aktivitetet që ai ka kryer dhe çfarë e rrethon atë në jetën e tij në punë dhe në aktivitetin politik. Janë tre pista, për të cilat nuk mund të them cila pistë mund të jetë parësore. Pyetja shtrohet nëse është një hakmarrje, kjo është një histori e gjatë dhe nuk lindi tani. Pse ndodhi tani, gjatë një fushate elektorale. Një mundësi është dhe pista politike, por një mundësi tjetër mund të jenë dhe konfliktet që mund të ketë pasur në Aluizëm, kur drejtonte. Në hetim duhet të merren tabulatet, personat që ai ka komunikuar, pasi mund të shohim përmes tyre nëse ai ka pasur presione, sepse nuk lind si rrufe në qiell të hapur, papritur kjo ngjarje. Nuk vjen dikush të ekzekutojë në atë formë nëse nuk ka pasur paralajmërim apo kërcënim”, tha Softa.

 

LEXO GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Tornadot dhe stuhitë e mëdha, raportohet për gjashtë të vdekur në SHBA

Tornadot dhe stuhitë e mëdha e kanë goditur Tenesin të shtunën mbrëma, duke i lënë të vdekur së paku gjashtë njerëz. Moti ekstrem në disa...

Kongresi i PS/ Qafoku: Me opozitën e shpartalluar, Rama mund të bëjë ç’të dojë

Gazetari Roland Qafoku është shprehur se kryeministri Edi Rama mund të bëjë çfarë të dojë, kur përballë ka opozitën e cila sipas tij është...

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur dhe arsenal armësh

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur nga autorët dhe arsenal armësh Është gjetur automjeti i përdorur në vrasjen e 41-vjeçarit Elton...

TË FUNDIT

Tornadot dhe stuhitë e mëdha, raportohet për gjashtë të vdekur në SHBA

Tornadot dhe stuhitë e mëdha e kanë goditur Tenesin të shtunën mbrëma, duke i lënë të vdekur së paku gjashtë njerëz. Moti ekstrem në disa...

Kongresi i PS/ Qafoku: Me opozitën e shpartalluar, Rama mund të bëjë ç’të dojë

Gazetari Roland Qafoku është shprehur se kryeministri Edi Rama mund të bëjë çfarë të dojë, kur përballë ka opozitën e cila sipas tij është...

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur dhe arsenal armësh

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur nga autorët dhe arsenal armësh Është gjetur automjeti i përdorur në vrasjen e 41-vjeçarit Elton...

Akuzohen për kultivimin e 250 bimëve narkotike, arrestohen 2 persona në Elbasan

Dy shtetas në Elbasan kanë rënë në prangat e Policisë, pasi dyshohet se janë autorë të kultivimit të 250 bimëve narkotike, në muajin qershor,...

EMRI/ I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Italia, arrestohet 38-vjeçari në Durrës

Një 38-vjeçar në Durrës ka rënë në prangat e Policisë, pasi shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet italiane për veprat penale “Organizata ktiminale” dhe...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×