English

Emisarët e BE do vizitojnë Beogradin, priten diskutime për situatën me Kosovën

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Përfaqësues të Bashkimit Europian dhe SHBA do të vizatojnë këto ditë Beogradin, për të diskutuar për normalizimin e marrëdhënieve me Kosovën, pas sulmit në veri.

- Advertisement -

Përfaqësuesi i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, i dërguari i SHBA, Gabriel Escobar përfaqësuesit e Francë, Gjermani dhe kryeministrja e Italisë, do të vizitojnë këto ditë Beogradin.

Pritet që tema të takimit në Beograd të jenë harmonizimi i Serbisë me politikën e jashtme të BE-së dhe vendosjes së sanksioneve ndaj Rusisë për shkak të pushtimit të Ukrainës. Një çështje po kaq e rëndësishme është dhe zbatimi i Marrëveshjes së normalizimit mes Kosovës dhe Serbisë.

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka thënë se të pesë emisarët do te jene  në Beograd më 21 tetor. Kreu i shtetit serb u shpreh se nuk e di përmbajtjen e mesazhit që do të vijë ngatë dërguarit e SHBA dhe BE.

Vuçiç ka pranuar se pret presion shtesë ndaj Serbisë pas sulmit të 24 shtatorit në Banjskë të Zveçanit ku mbeti i vrarë polici i Kosovës, Afrim Bunjaku.

Ndërkohë në vendet e Bashkimit Europian janë shtuar zërat për sanksione ndaj Serbisë lidhur me sulmin e armatosur ku humbi jetën një efektiv i Policisë së Kosovës.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Kush mendoni se mund ta marrë drejtimin e Rithemelimit nëse Berishës i caktohet masa “Arrest në shtëpi”?
×