EMRAT | Zyrtari i OSHEE, mes 10 të arrestuarve për laboratorin e kokainës në Fier

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Detaje të reja kanë dalë në dritë në lidhje me zbulimin e laboratorit të kokainës në Frakullt të Fierit.

Mes 10 të arresturave, është edhe drejtori i drejtorisë në OSHEE, Viktor Çervanaku dhe i vëllai, Zenel Çervanaku.

Të arrestuarit e tjerë, janë Denilson Çervanaku, Enxhi Ferhati, Nikolin Gjolena, Klajdi Vrioni (Kodra), Julain Malaj, Redion Meshi, Bledar Matoshi dhe Marildo Rona.

- Advertisement -

Nikolen Gjelona është personi i cili është arrestuar në rolin e financuesit, ndërsa Klajdi Kodra siguronte tregun për shitjen e kokainës që do të përfitohej nga një proces kimik, pasi ishte lënda narkotike ishte përzierë me pleh kimik.

Në një konferencë për shtyp, prokurori i SPAK, Adnan Xholi, i cili e ka ndjekur këtë çështje, deklaroi se ndër të tjera, janë sekuestruar 24 ton pleh artificial, brenda së cilës ekzistojnë dyshimet se përmban një sasi lëndë narkotike të llojit kokainë prej rreth 430 kilogram.

Ai u shpreh se kjo sasi është ngarkuar në një port të Kolumbisë në muajin maj të vitit 2022 nga një shtetas shqiptar, i cili në janar kishte hapur një aktivitet në Shqipëri, ndër të cilat ishte importi i plehrave kimike.

Sasia e plehut, brenda së cilës ishte fshehur kokaina, e cila ka një vlerë prej 40 milionë eurosh, u transportua nga Kolumbia fillimisht në portin e Pireut në Greqi, më pas në Portin e Barit në Itali, Mal të Zi dhe destinacion të fundit, Shqipërinë.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Mbyllet procesi i Primareve në Shijak, Kolonjë e Pogradec

Në Shijak është mbyllur numërimi i votave të primareve. Kandidati fitues nga primaret është Rezeart Tusha me 333 vota, ndërsa Astrit Hoxha në vend të...

’’Mmic’’ sjell Baldwin në Tiranë, një histori e trilluar mbi të vërtetën

Aktorët Natalia Sanchez dhe Wiliam Baldwin kanë vizituar Shqipërinë si pjesë e kastit të filmit "My mother is a Cosmonaut". Një histori e trilluar, me një zanafillë të vërtete nga regjisori Andi Deliana. ‘’My...

Koha për krishtlindje, qytetet italiane mirëpresin qytetarë e turistë

Siç ndodh çdo vit më 3 dhjetor, përmes një ceremonie  në Sheshin Shën Pjetër të Vatikanit u instalua skena e cila risjellë në kujtesë...

TË FUNDIT

Mbyllet procesi i Primareve në Shijak, Kolonjë e Pogradec

Në Shijak është mbyllur numërimi i votave të primareve. Kandidati fitues nga primaret është Rezeart Tusha me 333 vota, ndërsa Astrit Hoxha në vend të...

’’Mmic’’ sjell Baldwin në Tiranë, një histori e trilluar mbi të vërtetën

Aktorët Natalia Sanchez dhe Wiliam Baldwin kanë vizituar Shqipërinë si pjesë e kastit të filmit "My mother is a Cosmonaut". Një histori e trilluar, me një zanafillë të vërtete nga regjisori Andi Deliana. ‘’My...

Koha për krishtlindje, qytetet italiane mirëpresin qytetarë e turistë

Siç ndodh çdo vit më 3 dhjetor, përmes një ceremonie  në Sheshin Shën Pjetër të Vatikanit u instalua skena e cila risjellë në kujtesë...

Pentagoni përuron avionin “B-21”. SHBA, kontrast zhvillimit kinez

Avioni i ri amerikan, me kapacitete bërthamore dhe i pakapshëm nga radarët, bëri debutimin e parë të premten pas vitesh të tëra prodhimi në...

Çmim kufizues naftës ruse, vendet e BE-së arrijnë marrëveshjen, kostoja 60$ për fuçi

Vendet e Bashkimit Evropian ranë dakord të premten të kufizojnë çmimin e naftës ruse që transportohet në rrugë detare në 60 dollarë për fuçi,...Sondazh

Përmbytjet, a mendoni se duhet të shpallet Gjendja e Fatkeqësisë Natyrore?
×