Evropa mes zgjerimit dhe sfidave

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Euronews Albania së bashku me Euronews-in qendror në Lion, Euronews Bullgaria, Euronews Serbia, Euronews Romania dhe Euronews Georgia, analizuan në një panel të përbashkët sfidat e zgjerimit të Bashkimit Evropian.

Janë mbushur 19 vjet prej kur pikërisht me datën 1 maj 2004 kishte ndodhur zgjerimi më i madh i Bashkimit Evropian në histori me anëtarësimin e përnjëhershëm të dhjetë shteteve të reja anëtare.

Dhe, për herë të parë bllokut iu bashkuan shumë shtete, të cilat për gjysmë shekulli ishin në anën tjetër të perdes së hekurt, si pjesë e bllokut lindor komunist të udhëhequr nga Bashkimi Sovjetik.

- Advertisement -

Në BE të njëjtën ditë hynë Polonia, Hungaria, Republika Çeke, Sllovakia, Lituania, Sllovenia, Letonia, Estonia, Qipro dhe Malta. Dy vjet e gjysmë më vonë, më 1 janar të vitit 2007 anëtare u bënë edhe Rumania dhe Bullgaria, që ishin pjesë e së njëjtës valë të zgjerimit, por në vitin 2004 ishte vlerësuar se ende nuk ishin të gatshme për t’u bërë anëtare.

Por duket se procesi i zgjerimit ka ngecur tashmë në BE.

Nën moderimin e Euronews Romania, u diskutua vendimi i Austrisë për të ndaluar zgjerimin e zonës Shengen si dhe sfidat që përballet Bashkimi Evropian përballë luftës që ndodhet në kufijtë e tij.

Pjesë e emisioneve, Euronews Perspective Show, në bashkëpunimin mes 6 televizioneve të familjes Euronews, u diskutua gjithashtu afrimi i Ballkanit Perëndimor në BE dhe e ardhmja e Gjeorgjisë.

Për t’u informuar më shumë në lidhje me sfidat dhe të ardhmen e BE-së ndqini emisionin.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Mediat britanike: Bandat shqiptare “oferta” për festa, 5 mijë £ për kalim në Angli

Emigrimi i paligjshëm i emigrantëve shqiptarë drejt Britanisë së Madhe vijon të jetë një problem. Shumë të rinj shqiptarë rrezikojnë jetën për të shkuar...

Filmi evropian i vitit/ Shpërndahen çmimet, triumfon “Anatomia e një rënieje”

Ishte filmi francez “Anatomia e një rënieje”, i Zhustin Triet, ai që dominoi në ceremoninë e Festivalit Evropian të Filmit në Berlin, që ka...

SHBA, armatime Izraelit/ Shteti hebre mirëpret veton amerikane në KS

Administrata e presidentit Joe Biden ka përdorur autoritetin e emergjencës për t’i shitur Izraelit 14 mijë raketa tankesh pa aprovimin nga Kongresi. Ndërkohë, kryeministri...

TË FUNDIT

Mediat britanike: Bandat shqiptare “oferta” për festa, 5 mijë £ për kalim në Angli

Emigrimi i paligjshëm i emigrantëve shqiptarë drejt Britanisë së Madhe vijon të jetë një problem. Shumë të rinj shqiptarë rrezikojnë jetën për të shkuar...

Filmi evropian i vitit/ Shpërndahen çmimet, triumfon “Anatomia e një rënieje”

Ishte filmi francez “Anatomia e një rënieje”, i Zhustin Triet, ai që dominoi në ceremoninë e Festivalit Evropian të Filmit në Berlin, që ka...

SHBA, armatime Izraelit/ Shteti hebre mirëpret veton amerikane në KS

Administrata e presidentit Joe Biden ka përdorur autoritetin e emergjencës për t’i shitur Izraelit 14 mijë raketa tankesh pa aprovimin nga Kongresi. Ndërkohë, kryeministri...

Ukraina për zgjedhjet ruse: Votimet në territoret e pushtuara s’ do jenë të vlefshme

Qeveria ukrainase e ka shpallur “të pavlefshme” çdo përpjekje të Rusisë për të mbajtur zgjedhje në territoret e pushtuara të Ukrainës. Së fundmi, datat...

“Gzo n’Shkodër”/ Atmosfera e festave mbledh turistët nga e gjithë bota

Atmosfera e festave që ka përfshirë Shkodrën që nga 1 Dhjetori ka tërhequr përreth vehtes edhe turistë të huaj të cilët ndodhen në Shqipëri....


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×