English

Farmacisti: Antibiotikët 50% efektivë, shkak tejpërdorimi i tyre

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Farmacisti Marsil Xhemollari ishte këtë të mërkurë në “Good Morning Albanians” ku ka folur antibiotikët dhe pasojat e përdorimit të lartë të tyre.

- Advertisement -

Ai tha se për shkak të abuzimit me përdorimin e antibiotikëve, këta të fundit tashmë japin vetëm 50% efektë. Farmacisti shtoi se tashmë po punohet që të ulet sa më shumë përdorimi i antibiotikëve.

“Është një fenomen shumë shqetësues në të gjithë botën, jo vetëm në Shqipëri. shqipëria ka një problematik shumë të shtuar mbi përdorimin e antibiotikëve.

Sot po bëhen goxha luftra për më mirë, që të përdoren sa më pak antibiotikët. Më shumë ka ndikuar mbipërdorimi, pasi kemi një masë të shtuar të antibiotikëve. Si shkak i kësaj ka ardhur pjesa që antibiotikët janë 50% më pak efektivë”,-tha farmacisti.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?