Fëmijët jetimë të Ukrainës strehohen në spitalin e Kievit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një grup fëmijësh jetimë në Ukrainë, të moshave nga 1 deri në 2 muaj, kanë arritur të sigurt në një spital të Kievit, ku pritet t’u ofrohet ndihma e duhur shëndetësore.

Bëhet fjalë për më shumë se 70 fëmijë të sapolindur, të cilët i kanë kaluar dy javët e fundit në strehat e qytetit Sami, në veri-lindje të vendit, për t’u mbrojtur nga bombardimet.

Shumica e tyre janë transferuar në qytetin perëndimor të Lvivit, por të tjerë, për shkak të gjendjes shëndetësore, u detyruan të ndaleshin në Kiev, në një spital të specializuar në ndërhyrjet kirurgjike.

- Advertisement -

“Këta fëmijë nuk kanë prindër. Ata kanë lindur këtë vit dhe jetonin në jetimore. Disa prej tyre janë 1-muajsh, të tjerë 2-muajsh. Ata u ndodhën në vijën e frontit, në një situatë ku u duhej ndihmë por nuk ishte askush për t’i ndihmuar pasi luftimet kishin filluar. Ata u sollën këtu me ambulancë, të shtrirë në barela. Duhet të shkonin deri në Lviv, por i mbajtëm këtu sepse ishin në gjendje kritike”, u shpreh Borys Todurov, mjek kirurg në Kiev.

Mjekët e spitalit shpresojnë që t’i operojnë së shpejti fëmijët që kanë probleme me zemrën, por druhen se vazhdimi i sulmeve nga forcat ruse, të cilat synojnë të depërtojnë në kryeqytetin Kiev, mund t’i pengojë në misionin e tyre.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Nepali regjistron martesën e parë të të njëjtit seks/ Aktivistët: Ditë historike

Është rregjistruar në Nepal martesa e parë të të njëjtit seks, pas një beteje të gjatë ligjore nga çifti dhe aktivistët. Autoritetet në rrethin...

Pranimi i padisë për diskriminim të gjuhës shqipe, mjeku: Google na ka kërkuar takim

Mjeku nga Prishtina, Neshad Asllani, që ka qenë edhe një prej iniciatorëve në paditjen e Google për diskriminim të gjuhës shqipe, ka folur mbi...

RMV hoqi ndalimin për avionët rusë, ministri Lavrov mbërrin në Shkup

Ministri i Jashtëm e Rusisë, Sergej Lavrov, ka mbërritur në Maqedoninë e Veriut mbrëmjen e djeshme. Lajmin e ka bërë të ditur Ministria e Jashtme...

TË FUNDIT

Nepali regjistron martesën e parë të të njëjtit seks/ Aktivistët: Ditë historike

Është rregjistruar në Nepal martesa e parë të të njëjtit seks, pas një beteje të gjatë ligjore nga çifti dhe aktivistët. Autoritetet në rrethin...

Pranimi i padisë për diskriminim të gjuhës shqipe, mjeku: Google na ka kërkuar takim

Mjeku nga Prishtina, Neshad Asllani, që ka qenë edhe një prej iniciatorëve në paditjen e Google për diskriminim të gjuhës shqipe, ka folur mbi...

RMV hoqi ndalimin për avionët rusë, ministri Lavrov mbërrin në Shkup

Ministri i Jashtëm e Rusisë, Sergej Lavrov, ka mbërritur në Maqedoninë e Veriut mbrëmjen e djeshme. Lajmin e ka bërë të ditur Ministria e Jashtme...

Mjeku: Mblodhëm 24 mijë firma kundër Google për diskriminim të gjuhës shqipe

Mjeku Neshad Asllani i cili është gjithashtu anëtar i bordit të organizatës “Dekada për të drejtat e njeriut”, ishte mëngjesin e kësaj të enjteje...

Estonia: Jemi të gatshëm ta mbyllim kufirin me Rusinë

Estonia ka thënë të mërkurën se është “e gatshme” ta mbyllë kufirin e vet me Rusinë, pas vendimit të Finlandës për ta bërë një...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×