English

Fëmijët nga 0-16 vjeç pagesë mujore nga shteti në Kosovë, thotë zyrtari

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

“Fëmijët në Kosovë që prej lindjes deri në moshën 16-vjeçare marrin një shumë monetare nga shteti si ndihmë.”

- Advertisement -

Kështu deklaroi për emisionin “Mirëmëngjes” në Euronews Albania, Avni Kastrati, drejtor i Statistikave Sociale dhe të Popullsisë në Kosovë.

“Çdo nënë që ka lindjen e parë dhe lindjen e dytë stimulohet. Marrin diku 150 euro deri në 200 euro muajt e parë. Secili fëmijë në Kosovë nga 0-16 vjeç ka një stimulim ekonomik pavarësisht fëmija i parë apo i dytë, nga 10 deri 20 euro në muaj”, u shpreh ai.

Sipas tij, këto janë shuma të vogla por janë një stimulim.

Z. Kastrati ngriti edhe shqetësimin në Kosovë po vihet re një zvogëlim i popullsisë.  “Piramida e popullsisë po zvogëlohet edhe në Kosovë. Ka trend të tkurrjes së popullsisë”, tha ai.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?