Fëmijët nga 0-16 vjeç pagesë mujore nga shteti në Kosovë, thotë zyrtari

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

“Fëmijët në Kosovë që prej lindjes deri në moshën 16-vjeçare marrin një shumë monetare nga shteti si ndihmë.”

Kështu deklaroi për emisionin “Mirëmëngjes” në Euronews Albania, Avni Kastrati, drejtor i Statistikave Sociale dhe të Popullsisë në Kosovë.

“Çdo nënë që ka lindjen e parë dhe lindjen e dytë stimulohet. Marrin diku 150 euro deri në 200 euro muajt e parë. Secili fëmijë në Kosovë nga 0-16 vjeç ka një stimulim ekonomik pavarësisht fëmija i parë apo i dytë, nga 10 deri 20 euro në muaj”, u shpreh ai.

- Advertisement -

Sipas tij, këto janë shuma të vogla por janë një stimulim.

Z. Kastrati ngriti edhe shqetësimin në Kosovë po vihet re një zvogëlim i popullsisë.  “Piramida e popullsisë po zvogëlohet edhe në Kosovë. Ka trend të tkurrjes së popullsisë”, tha ai.

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Tensionet në Veri, Kodheli: Për faj të politikës, ndërkombëtarët po ndihmojnë

Zv. presidentja e Asamblesë Parlamentare në NATO, Mimi Kodheli tha në një intervistë për Euronews Albania se qetësia dhe mençuria me të cilën përfaqësuesit...

Reflekton Kurti! Lë të hapur mundësinë e zgjedhje të reja në Veri

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti gjatë një fjale të mbajtur në forumin e Bratislavës e la të hapur mundësinë për zgjedhje të reja në...

A do të takohesh me presidentin Vuçiç? Kurti përgjigjet nga Bratislava

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti mori pjesë këtë të mërkurë në forumin që u mbajt për Ballkanin Perëndimor në Bratislavë. Gjatë fjalës në panelin përballë...

TË FUNDIT

Tensionet në Veri, Kodheli: Për faj të politikës, ndërkombëtarët po ndihmojnë

Zv. presidentja e Asamblesë Parlamentare në NATO, Mimi Kodheli tha në një intervistë për Euronews Albania se qetësia dhe mençuria me të cilën përfaqësuesit...

Reflekton Kurti! Lë të hapur mundësinë e zgjedhje të reja në Veri

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti gjatë një fjale të mbajtur në forumin e Bratislavës e la të hapur mundësinë për zgjedhje të reja në...

A do të takohesh me presidentin Vuçiç? Kurti përgjigjet nga Bratislava

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti mori pjesë këtë të mërkurë në forumin që u mbajt për Ballkanin Perëndimor në Bratislavë. Gjatë fjalës në panelin përballë...

Macron: Kosova mban përgjegjësi për trazirat në Veri

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, tha se autoritetet e Kosovës "mbajnë përgjegjësi për trazirat, të cilat janë rritur ndjeshëm" në veri të Kosovës, që...

EMRAT| Kush janë personat e shpallur në kërkim për atentatin e dështuar në Berat

Euronews Albania ka siguruar emrat e tre personave të cilët u shpallën në kërkim për organizimin dhe pjesëmarrjen në atentatin e dështuar në Berat. Bëhet...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×