English

Festivali i Folkut në Vlorë, marrin pjesë 300 artistë nga e gjithë bota

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

300 artistë të ardhur në Vlorë, në edicionin XVI të “Aulona Inter Folk Festival” nga vende të ndryshme të botës prej tri ditësh i kanë dhënë gjallëri qytetit të Vlorës me këngët, vallet dhe kostumet tradicionale.

- Advertisement -

Të tri netët janë ndjekur nga artdashës të shumtë vendas dhe të huaj. Koncertet u zhvilluan para stadiumit të qytetit bregdetar. Në skenë janë ngjitur grupet nga Shqipëria, Rumania, Hungaria, Kosova, Maqedonia e Veriut, Greqia, Italia dhe Ukraina. Kupën e festivalit e ka rrëmbyer Ansambli “Romanasul” nga Rumania.

Qytetarë vlonjatë I preferojnë aktivitetet e tilla, të cilat promovojnë traditat dhe kulturat e vendeve të ndryshme, por patriotizmi për vendlindjen mbizotëron.

Ndërsa përshtypja e të huajve për festivalin ishte pozitive. Ata vlerësojnë shumë Vlorën dhe aktivitete që përcjellin vlerat kulturore të Shqipërisë.

“Jemi nga Italia. Prej një jave kemi ardhur për pushime në qytetin e Vlorës por këtu po ndihemi shumë mirë. Është shumë bukur dhe njerëzit janë shumë të mire”, thotë një turiste.

“Jam nga Ukraina, jetoj prej 2 vitesh në Vlorë dhe këtë aktivitet e kam ndjekur edhe vitin e kaluar. Më pëlqen të shoh dhe ndjek kultura të ndryshme, por këtu takoj dhe miqtë e mi nga Ukraina. Më pëlqejnë shqiptarët, e çmoj kulturën tuaj dhe ndihem si në shtëpinë time”, shprehet një tjetër.

Grupet pjesëmarrëse nuk u ngjitën vetëm në skenën e festivalit të vendosur në sheshin përpara stadiumit të futbollit “Flamurtari”, por edhe në mjediset e shumta publike, rrugë e sheshe, që mbajtën peshën e rëndë të ngjyrave të kostumeve, tingujt e këngëve dhe ritmet e valltarëve.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?