“Gara e vdekjes” në Tik Tok, djemtë, ‘sfidë’ në internet, kush i kalon 300 km në orë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Aksidenti i cili ndodhi në rreth-rrotullimin e TEG, ku mbetën viktimë tre të rinj, nuk I ka ndërgjegjësuar moshatarët e tyre, që të mos e shkelin gazin e makinës.

Në rrjetet sociale, djem dhe vajza, kanë nisur një sfidë midis tyre, për të postuar videon se kush mund të ecë në rrugë, sa më shpejt të mundet.

Në disa prej videove, shpejtësia arrin nga 150 km e deri në 300 km. Ajo çfarë vihet re është fakti, që të rinjtë,  janë të shoqëruar me miq, të cilët e nxisin atë të ecë edhe më shpejt. Asnjë rrugë në Shqipëri nuk ka kushtet teknike për shpejtësi të tillë. Ndërsa Kodi Rrugor ka rregulla ndëshkuese të ashpra për këdo që nuk respekton limitin e shpejtësisë.

- Advertisement -

Ajo që është akoma dhe më e frikshme është fakti, që këta të rinj, ecin në rrugë të banuara, në autostrada si Tiranë-Durrës, tuneli Elbasanit.

Të vetëdijshëm për rrezikun që po ndërmarrin, ata kanë dhe guximin ti japin makinës me një dorë dhe me tjetrën, të filmojnë kilometrat që vetëm rriten.

Pikërisht kjo shpejtësi i mori jetën 20 vjeçarit Klevis Rucaj, Sikela Perroj dhe Erisilda Abedini, 22 dhe 23 vjeçe, ditën e enjte më 9 Mars.

LEXONI GJITHASHTU: 

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Athina nën presionin e BE” Ekathimerini: Spanja e acaruar me Greqinë për Shqipërinë

Greqia po përballet me presionin jo vetëm të Gjermanisë por edhe të Spanjës për bllokimin që ka vendosur t’i bëjë Shqipërisë në rrugën e...

Dita e Çlirimit, kurora me lule nga ministri Peleshi dhe zyrtarë të tjerë në Korçë

Dita e sotme ka shënuar 79-vjetorin e Çlirimit të Shqipërisë nga pushtuesit nazi-fashistë. Me këtë rast në Varrezat e Dëshmorëve të Korçës janë organizuar homazhe...

Kryeqyteti i Arabisë Saudite zgjidhet si organizator për Ekspozitën Botërore 2030

Kryeqyteti i Arabisë Saudite, Riadi, u zgjodh të martën për të pritur Ekspozitën Botërore 2030 pas ofertës së saj që u fokusua në formimin...

TË FUNDIT

“Athina nën presionin e BE” Ekathimerini: Spanja e acaruar me Greqinë për Shqipërinë

Greqia po përballet me presionin jo vetëm të Gjermanisë por edhe të Spanjës për bllokimin që ka vendosur t’i bëjë Shqipërisë në rrugën e...

Dita e Çlirimit, kurora me lule nga ministri Peleshi dhe zyrtarë të tjerë në Korçë

Dita e sotme ka shënuar 79-vjetorin e Çlirimit të Shqipërisë nga pushtuesit nazi-fashistë. Me këtë rast në Varrezat e Dëshmorëve të Korçës janë organizuar homazhe...

Kryeqyteti i Arabisë Saudite zgjidhet si organizator për Ekspozitën Botërore 2030

Kryeqyteti i Arabisë Saudite, Riadi, u zgjodh të martën për të pritur Ekspozitën Botërore 2030 pas ofertës së saj që u fokusua në formimin...

Kapen ‘skifterët’ shqiptarë në Spanjë, sekuestrohen 10 mije euro, 6 të arrestuar

6 shqiptarë janë arrestuar në Spanjë si të dyshuar të përfshirë në një organizatë kriminale. Mediat e huaja bëjnë me dije arrestimet u kryen në...

Festimet për 29 Nëntorin, përkujtohen të rënët në luftë në Durrës

Një ceremoni përkujtimore për të rënët në luftë u mbajt paraditen e sotme në Durrës, në Mauzoleumin e Dëshmorëve, në kuadër të festimeve për...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×