Gazetari: “21 janari” të hetohet për grup të strukturuar kriminal

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gazetari Adriatik Doçi deklaroi i ftuar në Euronews Albania se SPAK ka prova mjaftueshëm për të marrë nën shqyrtim çështjen e vrasjes së 4 protestuesve gjatë protestës së 21 janarit.

Doçi tha se duhet hetuar përfshirja e zyrtarëve të lartë në nivel ministri dhe kryeministri për funksionimin si grup i struktuaruar kriminal.

Sipas tij urdhërat për vrasjen e protestuesve janë dhënë me gojë nga kryeministri dhe mënyra si janë zbatuar është e ngjashme me funksionimin e një grupi kriminal.

- Advertisement -

“Çështja e gardës dhe gardistët që kanë qenë në këtë rast si thjesht ekzekutorë nuk janë kompetemncë e SPAK-ut, por janë kompetencë e juridiksionit të përgjithsëm. Nëse ka prova që implikojnë zyrtarë që janë kompetencë e SPAK-ut, që për mua ka pafund, në nivel ministri apo kryeministri, atëherë mund të merret nën hetim nga SPAK. E dyta është nëse kjo çështje do të trajhtohet si grup i strukturuar kriminal. Nuk ka marrë pjesë një person, nëse dyshohet Sali Berisha nuk ka asnjë vendim të firmosur, ka vetëm retorika dhe urdhëra me gojë.

Kanë funksionuar si grup i strukturuar kriminal, kur kapoja i një grupi kriminal jep urdhër për eliminimin e një rivali, nuk ia jep me shkresë, ia jep me gojë dhe mundësisht vetëm me një sinjal në një vend pa kamera.

Nuk mund të imagjinohej që Berisha të firmoste një urdhër që vrisni protestues”, tha Doçi.

LEXO GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Goditi me grusht Berishën, Shehu me probleme mendore, kërkohet shtrimi në psikiatri

Pas përfundimit të ekspertizës mjeko-ligjore, Prokuroria e Tiranës ka kërkuar shtrimin në spitalin psikiatrik për Gerti Shehun, personi i cili qëlloi me grusht në...

Sheholli: Demokracia nuk mbahet me polici, të ketë zgjedhje të reja në Veri

Drejtuesi i Institutit për Afirmimin e Marrëdhënieve Ndëretnike, Fatmir Sheholli, komentoi situatën e tensionuar së fundmi në veri të Kosovës pas zgjedhjes së kryetarëve të...

“370 mln euro për rritjen e pagave”, Pano: Ja kush do ti paguajë kostot

Ekonomisti Pano Sako komentoi vendimin për rritjen e pagave, ku për këtë plan pritet të investohen 370 milion euro. Në një intervistë për Euronews Albania,...

TË FUNDIT

Goditi me grusht Berishën, Shehu me probleme mendore, kërkohet shtrimi në psikiatri

Pas përfundimit të ekspertizës mjeko-ligjore, Prokuroria e Tiranës ka kërkuar shtrimin në spitalin psikiatrik për Gerti Shehun, personi i cili qëlloi me grusht në...

Sheholli: Demokracia nuk mbahet me polici, të ketë zgjedhje të reja në Veri

Drejtuesi i Institutit për Afirmimin e Marrëdhënieve Ndëretnike, Fatmir Sheholli, komentoi situatën e tensionuar së fundmi në veri të Kosovës pas zgjedhjes së kryetarëve të...

“370 mln euro për rritjen e pagave”, Pano: Ja kush do ti paguajë kostot

Ekonomisti Pano Sako komentoi vendimin për rritjen e pagave, ku për këtë plan pritet të investohen 370 milion euro. Në një intervistë për Euronews Albania,...

Kush do ta trashëgojë pasurinë marramendëse të Tina Turner

Tina Turner grumbulloi një vlerë neto marramendëse gjatë gjithë karrierës së saj mbresëlënëse përpara vdekjes së saj tronditëse më 24 maj në moshën 83-vjeçare. Këngëtarja...

Numërohen 71% e votave në Turqi, ja kush kryeson bindshëm

Me më shumë se 71% të votave të numëruara, presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan vazhdon të kryesojë kundërshtarin Kemal Kilicdaroglu në balotazhin e sotëm,...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×