Gjatë verës familjet nuk kursyen energji, bizneset ulën konsumin

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në muajt e verës, bizneset kanë ulur me 17% konsumin e energjisë elektrike, ndërsa familjet nuk kanë kursyer. Në këtë periudhë energjia në dispozicion ishte më e ulët për shkak të thatësirës, ndërsa fushata për kursim nuk kishte nisur ende.

Në periudhën korrik-shtator, kur çmimet e energjisë në bursa arritën deri në 500 euro/megavat, familjet nuk kanë kursyer energji elektrike. Konsumi në këtë periudhë ishte në nivele të ngjashme me vitin 2021, duke qëndruar në 696 mijë KWh.

Në këtë periudhë thatësire, fushata për kursim të energjisë elektrike nuk kishte nisur ende, edhe pse energjia elektrike në dispozicion ishte 9% më e ulët.

- Advertisement -

Bilanci i publikuar nga INSTAT tregon se sipërmarrjet ishin ato që harxhuar më pak energji. Përdorimi nga jo familjarët ra me 17% me bazë vjetore në tremujorin e tretë, duke zbritur në 818 mijë KWh. Mbyllja e përkohshme e fabrikave të mëdha si Kurum dhe Albchrome, por edhe çmimet e larta për bizneset që blejnë rrymë në treg të lirë ndikuan në sjelljen kursyese të biznesit.

Të dhënat tregojnë se importi në muajt korrik-shtator u rrit në 1140 GWh nga 975 GWh që ishte në të njëjtën periudhë të një viti më parë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vritet brenda spitalit 35 vjeçarja në Kosovë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Kosovë, ku një person dyshohet se ka vrarë gruan e tij në Qendrën Klinike  Universitare të Kosovës...

Poli Hoxha: Arrestimet e IT, për t’i vënë kapakun skandalit me sulmet kibernetike

Gazetari Poli Hoxha deklaroi se firmosja e urdhër-arresteve nga Prokuroria e Tiranës për  5 punonjësit IT pranë Departamentit të Administratës Publike (DAP), është thjesht...

Arben Meçe: Meta i kapur nga Berisha, u detyrua të pranojë për 6 dhjetorin

Analisti Arben Meçe tha se kreu i Partisë së Lirisë Ilir Meta është i kapur nga kreu i Partisë Demokratike Sali Berisha. Në një intervistë...

TË FUNDIT

Vritet brenda spitalit 35 vjeçarja në Kosovë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Kosovë, ku një person dyshohet se ka vrarë gruan e tij në Qendrën Klinike  Universitare të Kosovës...

Poli Hoxha: Arrestimet e IT, për t’i vënë kapakun skandalit me sulmet kibernetike

Gazetari Poli Hoxha deklaroi se firmosja e urdhër-arresteve nga Prokuroria e Tiranës për  5 punonjësit IT pranë Departamentit të Administratës Publike (DAP), është thjesht...

Arben Meçe: Meta i kapur nga Berisha, u detyrua të pranojë për 6 dhjetorin

Analisti Arben Meçe tha se kreu i Partisë së Lirisë Ilir Meta është i kapur nga kreu i Partisë Demokratike Sali Berisha. Në një intervistë...

Poli Hoxha: Xhaxhai i Ervis Martinajt zbuloi arsyen pse është vrarë nipi i tij

Gazetari Poli Hoxha thotë se xhaxhai i Ervis Martinajt ka bërë ku deklaratë, ku u shpreh se nipi i tij është vrarë për pronat...

Protesta, Murrizi: Opozita në të drejtën e saj, pse Meta s’mund të shkëputet

Deputeti Myslim Murrizi është shprehur se opozita është në të drejtën e saj kushtetuese të bëjë protestë kur të dojë dhe ku të dojë. Në...Sondazh

Përmbytjet, a mendoni se duhet të shpallet Gjendja e Fatkeqësisë Natyrore?
×