Gjatë verës familjet nuk kursyen energji, bizneset ulën konsumin

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në muajt e verës, bizneset kanë ulur me 17% konsumin e energjisë elektrike, ndërsa familjet nuk kanë kursyer. Në këtë periudhë energjia në dispozicion ishte më e ulët për shkak të thatësirës, ndërsa fushata për kursim nuk kishte nisur ende.

Në periudhën korrik-shtator, kur çmimet e energjisë në bursa arritën deri në 500 euro/megavat, familjet nuk kanë kursyer energji elektrike. Konsumi në këtë periudhë ishte në nivele të ngjashme me vitin 2021, duke qëndruar në 696 mijë KWh.

Në këtë periudhë thatësire, fushata për kursim të energjisë elektrike nuk kishte nisur ende, edhe pse energjia elektrike në dispozicion ishte 9% më e ulët.

- Advertisement -

Bilanci i publikuar nga INSTAT tregon se sipërmarrjet ishin ato që harxhuar më pak energji. Përdorimi nga jo familjarët ra me 17% me bazë vjetore në tremujorin e tretë, duke zbritur në 818 mijë KWh. Mbyllja e përkohshme e fabrikave të mëdha si Kurum dhe Albchrome, por edhe çmimet e larta për bizneset që blejnë rrymë në treg të lirë ndikuan në sjelljen kursyese të biznesit.

Të dhënat tregojnë se importi në muajt korrik-shtator u rrit në 1140 GWh nga 975 GWh që ishte në të njëjtën periudhë të një viti më parë.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Lidershipi i Ismail Qemal Vlora, Evarist Beqiri sjell të pathënat e botimit të dytë

Në qendrën për Hapje dhe Dialog autori dhe studiuesi i lidershipit të Ismail Qemalit, Evarist Beqiri, promovoi botimin e dytë kushtuar themeluesit shqiptar. Në një intervistë...

Historiania: Europa është treguar mosmirënjohëse ndaj shqiptarëve

Historiania Nevila Nika tha në emisionin Now në Euronews Albania se ky 111 vjetor i Pavarësisë nuk i gjen shqiptarët të bashkuar, që ishte...

Thirrja e shqiptarit nga Londra: Duam tekste të mësojmë shqipen

Astrit Sula, drejtori i projektit “Gjurmë iliriane” në Angli tha në një intervistë për Euronews Albania se vullnetarisht ata po mësojnë gjuhën shqipe të...

TË FUNDIT

Lidershipi i Ismail Qemal Vlora, Evarist Beqiri sjell të pathënat e botimit të dytë

Në qendrën për Hapje dhe Dialog autori dhe studiuesi i lidershipit të Ismail Qemalit, Evarist Beqiri, promovoi botimin e dytë kushtuar themeluesit shqiptar. Në një intervistë...

Historiania: Europa është treguar mosmirënjohëse ndaj shqiptarëve

Historiania Nevila Nika tha në emisionin Now në Euronews Albania se ky 111 vjetor i Pavarësisë nuk i gjen shqiptarët të bashkuar, që ishte...

Thirrja e shqiptarit nga Londra: Duam tekste të mësojmë shqipen

Astrit Sula, drejtori i projektit “Gjurmë iliriane” në Angli tha në një intervistë për Euronews Albania se vullnetarisht ata po mësojnë gjuhën shqipe të...

Feja në vendin e punës, gjykata e BE-së: E drejtë e kujtdo të ndalojë veshjet fetare

Çdo administratë publike në Bashkimin Evropian mund të ndalojë punonjësit të veshin simbole fetare në vendin e punës. Vendimi erdhi nga Gjykata e Drejtësisë e...

Hamasi liron edhe 12 pengje të tjera, thotë Izraeli

Edhe 12 pengje të tjera të mbajtura në Rripin e Gazës, 10 izraelite dhe dy tajlandezë, janë liruar nga Hamasi - grupi radikal palestinez...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×