Gjendet piktura e Pollock, rikuperimi i veprës gjatë një aksioni të policisë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një pikturë e panjohur më parë e artistit të famshëm amerikan Jackson Pollock është zbuluar në Bullgari nga policia, që po hetonte një rrjet ndërkombëtar trafikantësh të veprave të artit.

Sipas njoftimeve të autoriteteve lokale, persona të shumtë, shumica e të cilëve shtetas bullgarë, u arrestuan në kuadër të operacionit ndërkombëtar.

Në një komunikim me mediat, autoritetet nuk dhanë një përshkrim të pikturës, por bënë të ditur disa detaje të tjera të saj, përfshirë faktin se vlen rreth 50 milionë euro.

- Advertisement -

“Piktura e artistit Pollock u është dorëzuar ekspertëve të Galerisë Kombëtare të Artit në Bullgari. Prapa saj ka një dedikim kushtuar aktores amerikane Lauren Bacall, që duket se është shkruar nga vetë Pollock”, tha Desislava Petrova, prokurore në Bullgari.

Zyrtarja e lartë shtoi se për momentin nuk ka prova që piktura të ketë qenë pjesë e koleksionit të diktatorit rumun, Nikolae Çaushesku. Edhe ministri rumun i Kulturës e mohoi një gjë të tillë.

“Nga bisedimet që pata me Muzeun Kombëtar të Historisë dhe atë të Arteve arrita në përfundimin se pikturat e Çausheskut nuk kishin shkrime të tilla nga mbrapa dhe se një pikturë e Jackson Pollack nuk ka qenë kurrë e inventarizuar. Ndaj e kam të vështirë të besoj se këtu ka dorë Çaushesku”,  u shpreh Lucian Romascanu, ministër i Kulturës në Rumani.

Pollock, një figurë e spikatur e zhanrit abstrakt-impresionist në vitet 1940-1950, ishte i njohur për teknikën e tij të derdhjes së bojës dhe përdorimin e pikave të saj. Ai ndërroi jetë në vitin 1956.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Flutura Açka: Përveç Bardhit s’i kuptoj deputetët e tjerë që ikën nga mbledhja

Deputetja e Partisë Demokratike Flutura Açka tha në “Now me Erla Mëhillin” se përveç largimit të Gazmend Bardhit, ikjen e deputetëve të tjerë nuk...

SHBA dhe Britania e Madhe miratojnë “Deklaratën Atlantike” për bashkëpunim

Kryeministri i Britanisë së Madhe Rishi Sunak dhe presidenti amerikan Joe Biden miratuan sot “Deklaratën Atlantike” për partneritetin ekonomik të dy vendeve. Deklarata nënkupton se...

“Tabakun e sulmuan deri të fëmijët”, Mëhilli përplaset me Açkën: Po më surprizon

Deputetja e Partisë Demokratike, Flutura Açka tha se njerëzit prezent që shkaktuan tensionin pas mbledhjes së kryesisë së PD-së duhet të kenë pasur arsye...

TË FUNDIT

Flutura Açka: Përveç Bardhit s’i kuptoj deputetët e tjerë që ikën nga mbledhja

Deputetja e Partisë Demokratike Flutura Açka tha në “Now me Erla Mëhillin” se përveç largimit të Gazmend Bardhit, ikjen e deputetëve të tjerë nuk...

SHBA dhe Britania e Madhe miratojnë “Deklaratën Atlantike” për bashkëpunim

Kryeministri i Britanisë së Madhe Rishi Sunak dhe presidenti amerikan Joe Biden miratuan sot “Deklaratën Atlantike” për partneritetin ekonomik të dy vendeve. Deklarata nënkupton se...

“Tabakun e sulmuan deri të fëmijët”, Mëhilli përplaset me Açkën: Po më surprizon

Deputetja e Partisë Demokratike, Flutura Açka tha se njerëzit prezent që shkaktuan tensionin pas mbledhjes së kryesisë së PD-së duhet të kenë pasur arsye...

“Çfarë duan këta njerëz?”, Açka flet për të “fortët” që rrethuan deputetët e PD

Deputetja Flutura Açka komentoi në emisionin Now në Euronews Albania përplasjen e ndodhur në mbledhjes së kryesisë së PD 2 ditë më parë. Ajo u...

Pacolli: Albin Kurti e ka refuzuar Ramën me arrogancë siç bën me ndërkombëtarët

Ish-presidenti i Kosovës, Behgjet Pacolli tha në emisionin Now në Euronews Albania se marrëdhëniet mes Kurtit  dhe Ramës kanë qenë gjithmonë irelevante. Sipas tij, Kurti...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×