Gjermania ndalon flamurin e Ukrainës në përkujtimin e Luftës së Dytë Botërore

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Policia e Berlinit ka ndaluar vendosjen e flamujve rus dhe ukrainas në monumentet e Luftës së Dytë Botërore gjatë përkujtimit të përvjetorit të përfundimit të Luftës së Dytë Botërore.

Ambasadori i Ukrainës në Gjermani, Andriy Melnik, ka shprehur zemërim për këtë gjë duke thënë se po trajtohen njëjtë viktima dhe agresori, shkruan ‘Fox News’.

“Jemi të tronditur nga fakti që policia e Berlinit ndaloi shfaqjen e flamujve ukrainas më 8 dhe 9 maj. Është një shuplakë për Ukrainën dhe popullin ukrainas”, tha Melnik.

- Advertisement -

Sipas shefes së policisë së Berlinit, Barbara Slovik, po mundohen të parandalojnë instrumentalizimin e kujtimit, zbatimi i ligjit po mbron një kujtesë të denjë, por po ndërmerr veprime kundër çdo forme mbështetjeje dhe miratimi të luftës së agresionit të Rusisë kundër Ukrainës.

Rusët festojnë datën 9 maj si ditën e fitores ndaj Gjermanisë naziste, ndërsa këtë përvjetor në Evropën Perëndimore e festojnë më 8 maj.

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Hidhet në erë me eksploziv bankomati në Shkup

Një bankomat i një banke private është hedhur në erë me eksploziv në lagjen Butel të Shkupit në Maqedoninë e Veriut mëngjesin e sotëm. Mediat...

Dëshmoi për rreth një orë në SPAK, Silva Bino: Isha për një punë

Shefja e Departamentit të Epidemiologjisë pranë ISHP-së, Silva Bino, është paraqitur mëngjesin e kësaj të marte në Prokurorinë e Posaçme. Mësohet se ajo ka...

Tabaku takime në Maqedoninë e Veriut për çështjen e integrimit të rajonit

Kryetarja e Komisionit të Çështjeve Europian, Jorida Tabaku, ishte në një vizitë në Maqrdoninë e Veriut për të marrë pjesë në takimin e parë...

TË FUNDIT

Hidhet në erë me eksploziv bankomati në Shkup

Një bankomat i një banke private është hedhur në erë me eksploziv në lagjen Butel të Shkupit në Maqedoninë e Veriut mëngjesin e sotëm. Mediat...

Dëshmoi për rreth një orë në SPAK, Silva Bino: Isha për një punë

Shefja e Departamentit të Epidemiologjisë pranë ISHP-së, Silva Bino, është paraqitur mëngjesin e kësaj të marte në Prokurorinë e Posaçme. Mësohet se ajo ka...

Tabaku takime në Maqedoninë e Veriut për çështjen e integrimit të rajonit

Kryetarja e Komisionit të Çështjeve Europian, Jorida Tabaku, ishte në një vizitë në Maqrdoninë e Veriut për të marrë pjesë në takimin e parë...

Deputetja britanike në mbrojtje të Kosovës, kritika SHBA-BE: Po të na ndodhte ne…

Deputetja britanike Alicia Kearns, mbajti një fjalim mbështetës ndaj Kosovës në debatin e zhvilluar në parlamentin britanik mbi situatën në Veri. Kearns, e cila është...

Incidenti vdekjeprurës me trena në Indi, mbi 100 trupa të paidentifikuar

Autoritetet indiane bënë thirrje të vazhdueshme më 6 qershor që familjarët të ndihmojnë në identifikimin e mbi 100 trupave që ende kanë mbetur në...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×