English

Gjinekologu: Vajzat t’i ngrijnë vezët para moshës 30 vjeç se ulet cilësia

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ndërsa betejat ligjore mbi të drejtat riprodhuese rriten në të gjithë SHBA-në, një trend ne rritje është po ashtu edhe ngrirja e vezëve.

- Advertisement -

Mbi 1 milion vezë dhe embrione të ngrira ruhen vetëm në Shtetet e Bashkuara, sipas kompanisë bioteknike të fertilitetit TMRW Life Sciences.

Gjinekologu Shkëlqim Balili shpjegoi në emisionin GoodMorning Albanians në Euronews Albania se vajzat duhet t’i ngrijnë vezët para moshë 30-vjeçare pasi pas kësaj moshe te gratë ulet cilësia e vezëve.

“Është një procedurë fantastike, ka një gjë, ajo që duhet të mbajmë mend mirë; sa më herët aq më sukses do ketë se shkenca ka vërtetuar me një ekzaminim të gjakut që quhet AMH, që përcakton aftësinë e shtatzënisë tek një femër dhe tregon sasinë e vezëve që kanë vezoret. Çdo muaj piqen deri në 20 vezë nga të cilat njëra merr dominimin në sajë të estrogenit pastaj shpërthen progresteroni që e maturon dhe lejon që të çahet ovari, të dalë ovari dhe të shkojë në tub dhe ky quhet ovulacion. Kjo vezë duhet të jetë e moshës 25 pa kaluar 30 vjeçe. Duhet të jetë në dy kushte marrja e vezë, mosha dhe koha kur duhet të merren këto vezë”, tha gjinekologu.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?