Gjuha rome në shkolla/ 250 nxënës në Elbasan do t’a kenë lëndë mësimore

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

“Nxënësit e komunitetit rom në Elbasan do të kenë mundësi të mësojnë gjuhën e tyre amtare në shkollë. Kjo gjuhë është futur në dy shkolla 9-vjeçare ku ka shumicë të komunitetit rom, në shkollën ‘Abdyl Paralloi’ dhe ‘Hamit Mullisi’.”

Përherë të parë rreth 250 nxënës të komunitetit rom do të mësojnë të shkruajnë dhe lexojnë gjuhën e tyre amtare. Mësuesi i gjuhës rome, Raxhi Rakipi thotë se nxënësit dhe familjet e tyre e kanë pritur shumë mirë këtë nismë. Mësimi dhe përçimi i gjuhës traditave dhe kulturës te brezat e rinj, është një gur themeli për integrimin dhe socializimin e këtij komuniteti që numëron rreth 4000 anëtarë vetëm në qytetin e Elbasanit.

“Prindërit e fëmijëve kanë qenë shumë entuziastë lidhur me risinë e gjuhës rome nëpër shkolla, sepse falë kësaj fëmijët e tyre do të kenë mundësi tashmë që gjuhën e tyre ta shkruajnë ta lexojnë dhe ta ruajnë me fanatizëm. 01:31 Mendoj që do të pritet shumë mirë sepse edhe komuniteti rom dhe shtetasit shqiptar kanë shkëmbime kulturash, besoj që edhe gjuha do të jetë një kulturë me vete që do të shpërndahet midis këtyre dy popullatave”- Raxhi Rakipi.

- Advertisement -

Mësuesi i kësaj gjuhe tregon se mungesa e të mësuarit rrezikon zhdukjen e saj ndër vite.

“Një gjuhë nëse nuk shkruhet dhe lexohet ka rrezik që të humbasë ose te zbehet nga përdorimi i përditshëm. Në këtë vit ne kemi risi që gjuha rome do te jepet në dy shkolla”-shtoi ai.

Mësimi i gjuhës rome në këto institucione arsimore do të nisë nga klasa e 3-të, pasi në dy vitet e para të shkollës, të gjithë nxënësit duhet të mësojnë gjuhën shqipe.

LEXONI GJITHASHTU: 

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Shkarkohet drejtori i burgut të Fushë-Krujës

Është shkarkuar drejtori i burgut të Fushë-Krujës, Durim Toska. Sipas burimeve, mësohet se Toska është shkarkuar nga ministri i Drejtësisë Ulsi Manja, me propozim të...

Iu bë atentat, ndërron jetë kushëriri Ardian Nikulaj. Gjendet makina e djegur

Ka ndërruar jetë në spital shënjetra e atentatit të mbrëmjes së sotme në Lezhë, Eno Nikulaj. Burime bëjnë me dije se policia ka gejtur një...

Vdekja e Lear Kurtit, Prençi: Sipas raportit, kishte dëmtime me mjete prerëse

Komisioneri kundër torturës te institucioni i Avokatit të Popullit, Ahmet Prençi, është shprehur se sipas raportit të mjekësisë ligjore, në trupin e Lear Kurtit,...

TË FUNDIT

Shkarkohet drejtori i burgut të Fushë-Krujës

Është shkarkuar drejtori i burgut të Fushë-Krujës, Durim Toska. Sipas burimeve, mësohet se Toska është shkarkuar nga ministri i Drejtësisë Ulsi Manja, me propozim të...

Iu bë atentat, ndërron jetë kushëriri Ardian Nikulaj. Gjendet makina e djegur

Ka ndërruar jetë në spital shënjetra e atentatit të mbrëmjes së sotme në Lezhë, Eno Nikulaj. Burime bëjnë me dije se policia ka gejtur një...

Vdekja e Lear Kurtit, Prençi: Sipas raportit, kishte dëmtime me mjete prerëse

Komisioneri kundër torturës te institucioni i Avokatit të Popullit, Ahmet Prençi, është shprehur se sipas raportit të mjekësisë ligjore, në trupin e Lear Kurtit,...

U qëllua me breshëri kallashnikovi nga një BMW, si ndodhi atentati ndaj Eno Nikulaj

Euronews Albania ka mësuar detaje të reja në lidhje me atentatin e rëndë të ndodhur mbrëmjen e kësaj të shtune në qytetin e Lezhës. Gazetari...

Avokati: S’do ta merrja asnjëherë në mbrojtje një vrasës gjakftohtë si Naim Musreli

Avokati Gentian Rumano refuzoi publikisht në emisionin “Review” në Euronews Albania që të merrte në mbrojtje një person si Naium Murseli, i cili organizoi...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×