English

“Goditja në tru, sëmundja neurologjike që vuajnë më shumë shqiptarët”-neurokirurgu

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Artur Xhumari, shefi i shërbimit të neokirurgjisë ishte këtë të hënë i ftuar në “Good Morning Albanians”, për të folur për sëmundejve neurologjike.

- Advertisement -

Ai tha se me kalimin e kohës duket se ka më shumë të prekur nga këto sëmundje, por edhe jetesa me këto sëmundje me kalimine  viteve dhe përparimin e mjekësisë, është bërë më e mirë.

I pyetur se kush është sëmundja e më e shpeshtë, Xhumari tha se goditja në tru është problematika më e madhe në Shqipëri

“Në këtë studim vihet re se sëmundshmëria po shtohet, 1 në 3 persona ka një hall neurologjik, por jeta me këtë sëmundje po bëhet më e mirë.

Kjo sepse ne po dimë ti trajtojmë e t’i kurojmë, kështu që vitet që ne humbasim nga këto sëmundje bëhen më të vogla. Migrena është sëmundje që prek më shumë femrat se sa meshkujt. Stroku, ishemia e trurit, mbetet problematika më e madhe në Shqipëri”,-tha mjeku.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?