English

Google gjurmon kancerin, ekspertët shpresojnë të përdorin inteligjencën artificiale

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një sistem i inteligjencës artificiale në Google ka treguar se është po aq i aftë sa një ekspert radiolog për të zbuluar nëse një grua vuan nga kanceri i gjirit apo jo.

- Advertisement -

Një zbulim i tillë realizohet  duke vrojtuar mamografi, që shtojnë shpresat se do të bëhen më pak gabime në identifikimin e sëmundjes. 

Një kërkim i tillë është ideuar nga ekspertë në SHBA dhe Britani të cilët vërtetojnë se inteligjenca artificiale ka fuqinë të përmirësojë saktësinë e ekzaminimit për kancerin e gjirit, i cili në nivel global prek një në tetë gra.

Ekipi i specialistëve përpunuan sistemin në mënyrë që të identifikonin kancerin e gjirit në dhjetë nga 1000 mamografitë që kishin në dispozicion. Ata panë se sistemi i Inteligjencës Artificiale ishte në gjendje të identifikonte kancerin me të njëjtën shkallë sikurse ekspertët radiologë.

Ai gjithashtu uli numrin e negativëve të rremë, ku testet klasifikohen gabimisht si normale. Këto dallime pasqyrojnë mënyrat sesi lexohen mamografitë. Në Shtetet e Bashkuara, vetëm një radiolog lexon rezultatet dhe testet bëhen çdo herë në dy vjet. Në Britani, testet bëhen çdo tre vjet, dhe secila lexohet nga dy radiologë. Kur ata nuk kanë përputhshmëri, këshillohet një e tretë.

Pavarësisht shpresës, studimi ende ka disa kufizime. Do të duhen edhe më shumë testime e studime për të treguar se kur do të përdoret nga radiologët, do të kërkojë aprovimin rregullator, i cili mund të zgjasë disa vite.

Etiketimet

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?